Czy masz odwagę, by przekroczyć próg?

Przegląd

 

Czy masz odwagę, by przekroczyć próg?

Latem 1901 roku siedmioletnia January Scaller odnajduje drzwi, za którymi znajdują się odległe krainy i światy, o których nikomu się nie śniło. Opiekun dziewczynki kategorycznie jednak zakazujejej przechodzić przez nie – mabyć grzeczną dziewczynką wpasowującą się w obowiązujące normy i konwenanse.

January od zawsze czuła się samotna i „inna”, a kiedy jej ojciec znika –prawdopodobnie by po raz kolejny szukać bezcennych artefaktów dla swego plenipotenta –jedyne, co jej pozostaje, to tajemnicza, zakurzona, oprawiona w skórę książka, która może wyjaśnić wszystko: historię jej matki, zniknięcie ojca, naturę zaginionych Drzwi i… niepokojące zdolności, które z jednej strony fascynują January, z drugiej jednak przerażają.

W ogromnej rezydencji pełnej egzotycznych skarbów,w której upływa jej młodość, January Scaller sama stanowi nie lada osobliwość. Będąc podopieczną bogatego pana Locke’a, ma wrażenie, że niewiele różni się od eksponatów na ścianach jego willi: jest tu wprawdzie otoczona opieką,ale zarazem czuje się ignorowana i kompletnie nie na miejscu. Wszystko zmienia się, gdy w jej ręce wpada tajemnicza księga – spowita wonią innych światów, kryjew sobie opowieść o sekretnych drzwiach, miłości,przygodzie i niebezpieczeństwie.

Każda strona przynosi odkrycia z trudem dających się objąć rozumem prawdo tym, czym jest świat. January stopniowo zaczyna też rozumieć, że historia przedstawiona w książce powiązana jest z jej własnym losem. Bo przechodząc przez drzwi,trzeba mieć odwagę zobaczyć to, co jest za nimi.„Dziesięć tysięcy drzwi” to pozycja dla miłośników epickiej fabuły z wyśmienicie poprowadzoną narracją. Realizm postaci, zdarzeń i niuansów powieści w połączeniuz elementami fantastycznymi, jak podróż między różnymi światami, tworzy doskonale współbrzmiącą całość. „Dziesięć tysięcy drzwi” to książka głęboka, opowiadająca o ludzkiej naturze, niesprawiedliwości i uprzedzeniach, ale też miłości, spełnieniu, poszukiwaniu prawdy i wolności.

 

Dane wydawnicze:

Autor: Alix E. Harrow
Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski
Data wydania: 2020-04-15
Format: 13,5×20,5 cm
Liczba stron: 462
ISBN: 978-83-7966-061-2
Cena: 34,90 zł

 

 

 

 

Kategorie: Fantastyka
Tagi: IUVI