Muzyka w prawie autorskim – wyjątkowa publikacja PWM


Muzyka w prawie autorskim
Autor: Grzegorz Mania
Premiera: 21.05.2020
Cena: 59 zł
Liczba stron: 392
Oprawa: miękka
Wydawca: Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Relacja prawa autorskiego i muzyki bywa określana mianem „małżeństwa z rozsądku”, ponieważ związek ten nigdy nie był ani dobrze dobrany, ani tak szczęśliwy, jakby się tego chciało. W książce Muzyka w prawie autorskim dr hab. Grzegorz Mania – prawnik i pianista – w przystępny sposób objaśnia zawiłe paragrafy z kodeksów. Dzięki klarownym podsumowaniom i rozbudowanym wątkom praktycznym, książka zyskuje charakter uniwersalny – sięgać po nią mogą nie tylko prawnicy, ale także kompozytorzy, wykonawcy i wszyscy ci, którzy zajmują się rozpowszechnianiem muzyki.
Pogłębiona analiza dotyczy nie tylko samych przepisów. W pierwszym rozdziale autor z eseistyczną sprawnością opisuje fenomen muzyki i jej relację z prawem.
Muzyka w prawie autorskim porusza także zagadnienia dotyczące problemów ochrony mikrocałości muzycznych, plagiatu i zapożyczeń muzycznych (aranżacji, stylizacji, wariacji, cytatu, parodii, pastiszu, samplingu i wielu innych strategii).


Dzięki tej wyjątkowej książce dowiedzieć się można między innymi tego, że:
– jedną z wyjątkowo szkodliwych plotek jest wyznaczanie minimalnej ilości nut, taktów czy sekund niezbędnych dla uzyskania ochrony;
– nie ma w prawie kryteriów ilościowych, które pozwalałyby rozstrzygać, ile nut może być zbieżnych, ile nut można zapożyczyć i ile – minimalnie – taktów czy sekund podlega ochronie;
– nieprawdziwe jest przekonanie, że cudzy utwór można rozpowszechniać, o ile dokonuje się tego we własnej aranżacji;
– muzyka nie powstaje w bańce, żadna twórczość nie jest wolna od wpływów, inspiracji, bagażu nie tylko społecznego i kulturowego, ale i realnie muzycznego;
– plagiat to sprawa ucha, nie oka. Muzyka istnieje w pełni dopiero w wykonaniu i odbiorze, więc analiza samego tekstu nie wystarczy, by przesądzić plagiat.

Wyjątkowa książka o prawie autorskim w muzyce napisana z myślą o artystach, kompozytorach oraz osobach zawodowo zajmujących się ochroną ich praw.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – Anaklasis. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Seminarium Edytorstwa Muzycznego czy najnowszej ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”.

Więcej: www.pwm.com.pl

Tagi: PWM