„Pięć zauroczeń” André Acimana

Przegląd

André Aciman
„Pięć zauroczeń”

Tłumaczenie: Aga Zano

 

Premiera: 20 maja

 

Powieść autora bestsellerowych „Tamtych dni, tamtych nocy”!

 

Zapierający dech w piersi szkic życia zakochanego człowieka. Powieść Acimana szczerze opowiada tęsknocie i pożądaniu.
„Publishers Weekly”

 

Aciman Stworzył olśniewające, pełne życia dzieło.
„The New York Times”

Paul przez całe dorosłe życie przeżywa każdą miłość równie żarliwie i bez opamiętania jak w wieku młodzieńczym. I nieistotne czy chodzi o stolarza poznanego podczas wakacji na południu Włoch, kobiety i mężczyzn, z którymi znalazł się na Uniwersytecie z Nowej Anglii, albo przypadkowe osoby, na które wpada podczas spacerów nowojorskimi ulicami. Jego zauroczenia są zawsze nieuchwytne, podszyte ogromnym pożądaniem, nieodmiennie rozszczepionym między jednym zakochaniem a drugim. Co prawda przed każdym następnym krokiem na Paula czekają ogromne nadzieje, lęki i dawne rozczarowania, ale mimo to sen o miłości wciąż trwa.

W „Pięciu zauroczeniach” Aciman tworzy atlas najbardziej niedostępnych zakątków namiętności, bezkompromisowo i po mistrzowsku kreśląc mapy ludzkiej psychiki. Posługuje się językiem pełnym liryzmu, a zarazem brutalnej przedmiotowości i bezwstydnie szczerym. Wraca również do swoich ulubionych scenografii – prowincjonalnych Włoch oraz Nowego Jorku.

fot. Sigrid Estrada

André Aciman (ur. 1951 w Aleksandrii) – amerykański pisarz i literaturoznawca. Urodził się i wychował w Egipcie, mieszka w Nowym Jorku. Ukończył Lehman Collage oraz Uniwersytet Harvarda. W 1995 roku opublikował autobiograficzną książkę, „Wyjście z Egiptu”, w której odtworzył obraz Aleksandrii z czasów swojej młodości. Jego pierwsza powieść ukazała się w 2007 roku. „Tamte dni, tamte noce” (wyd. polskie 2018) po latach zyskały zainteresowanie publiczności dzięki głośnej ekranizacji w reżyserii Luki Guadagnino z 2017 roku, nagrodzonej m.in. Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany oraz nominowanej do Złotego Globu. Do tej pory Aciman opublikował jeszcze cztery powieści: „Osiem białych nocy” (2010), „Harvard Square” (2013) i „Pięć zauroczeń” (2017), „Znajdź mnie” (2019).

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB