„Kaligula. Pięć twarzy cesarza“: kolejna nowość w LIRZE

Przegląd

Jarosław Molenda przedstawia jednego z najbardziej kontrowersyjnych rzymskich cesarzy.

 

W tym tygodniu premierę ma książka „Kaligula. Pięć twarzy cesarza“ autorstwa Jarosława Molendy, wydana nakładem Liry.

Tym razem autor, który jest znanym pisarzem, publicystą i globtroterem, przygląda się postaci Kaliguli, który uznawany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych rzymskich cesarzy. Historia osądziła Kaligulę dość surowo, czy jednak rzeczywiście był tak jednoznacznie negatywną postacią? Często określany jest mianem szaleńca, rozpustnika, sadysty… I choć przez wieki rządziło wielu tyranów, to nawet w tak skandalicznym gronie Kaligula ma miejsce wyjątkowe.

To podobno on wyniósł instytucję cesarskiej władzy na wyżyny deprawacji, a kompletna nieprzewidywalność jego nastrojów napawała otoczenie przerażeniem. Taki obraz cesarza został odmalowany przez starożytnych, a utrwaliła go kultura popularna. Dopiero od niedawna historycy nabierają dystansu do tak jednostronnej oceny Kaliguli.

Również autor ucieka od jednoznacznych ocen, przez co „Kaligula. Pięć twarzy cesarza” staje się fascynującą lekturą dla każdego, nie tylko dla miłośników historii.

Książka została wydana w miękkiej oprawie ze skrzydełkami, w formacie 145 x 215 mm. Objętość: 304 strony, cena okładkowa: 39,99 zł.
Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

 

Kategorie: Historia
Tagi: Lira