Sprzedaż audiobooków w Wielkiej Brytanii wyprzedzi sprzedaż ebooków?

Sprzedaż audiobooków w Wielkiej Brytanii wyprzedzi sprzedaż ebooków?

Przegląd

Najnowsze badania sugerują, że sprzedaż audiobooków wyprzedzi książki elektroniczne w 2020 roku. Dane z firmy konsultingowej Deloitte przewidują, że przychody z ich sprzedaży w Wielkiej Brytanii będą generować 115 milionów funtów w 2020 roku. Byłby to 30-procentowy wzrost w porównaniu do roku 2018.

Dla porównania, ebooki, które w 2009 r. miały być według The Telegraph „przyszłością czytania”, kończą dekadę, utrzymując tendencję spadkową. Sprzedaż e-booków obniżyła się w 2017 r. o 4% i nadal słabnie. Obecnie tylko 26 procent czyta książki cyfrowe.

Po pięcioletnim okresie wzrostu, sprzedaż książek drukowanych również spadła w 2019 r. o 5,4 procent.

Tymczasem sprzedaż audiobooków wzrosła o 43 procent, osiągając przychody 69 milionów funtów.

Wpływ na to ma kilka czynników m.in. zaawansowana technologia oraz dostępność sprzętu –  bezprzewodowe słuchawki i inteligentne głośniki; osoby narratorów – sławnych aktorów, czy osobistości jak Elton John czy Michelle Obama. Również wzrost liczby podcastów mógł także zachęcić konsumentów do przejścia na audiobooki – co ósma osoba w Wielkiej Brytanii słucha teraz podcastów co tydzień, a ponad połowa dołącza do „fali podcastów” w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

 

źródło: The Independent