Nagroda im. Adama Włodka przyznana

Laureatami tegorocznej, VI edycji Nagrody im. Adama Włodka za rok 2019 zostali Małgorzata Lebda za zbiór opowiadań „Łakome” i Łukasz Kaźmierczak za tom wierszy „Orzechnia”.

Małgorzata Lebda – autorka pięciu książek poetyckich. Za ostatni tom Sny uckermärkerów (WBPiCAK Poznań 2018) nagrodzona Nagrodą Literacką Gdynia. Doktor nauk humanistycznych. Nauczycielka akademicka. Ultramaratonka. Fotografuje. Mieszka w Krakowie.

Łukasz Kaźmierczak, tworzy jako Łukasz Kaźmierczak/Łucja Kuttig – debiutował/a prozami poetyckimi „Kokosty” (2018) w ramach nagrody głównej w Konkursie im. J. Bierezina. W 2019 r. opublikował/a „Agresty” dzięki wygranej w Konkursie im. K. Janickiego. Jego/jej teksty ukazywały się również w czasopismach, antologiach i zinach. Z wykształcenia chemik i matematyk (studiował/a na Politechnice Łódzkiej).

Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, Fundacja przyznaje za projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu.
Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

Laureatami pierwszej edycji Nagrody im. Adama Włodka zostali Mikołaj Łoziński (na napisanie powieści „Stramer”, któ®a ukazała się w 2019) oraz Miłosz Waligórski (na przygotowanie przekładu antologii poezji serbskiej na język polski „Serce i krew”, która ukazała się w 2015 roku). Laureatem drugiej edycji został Marcin Orliński, którego tom poetycki „Środki doraźne” ukazał się w 2017 roku nakładem wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu. Laureatami za rok 2016 zostali Andrzej Muszyński (jego powieść „Bez” ukazała się w 2020) oraz Patrycja Pustkowiak (jej książka „Maszkaron” ukazała się w 2018). W IV edycji Nagrodę otrzymały Natalia Malek (za projekt na tom poetycki) oraz Aleksandra Zielińska (na powieść „Sorge, która ukazała się w 2019). W ubiegłym roku Nagrodę otrzymała Weronika Gogola (na napisanie zbioru opowiadań „Alles gute” oraz Daniel Warmuz (na przygotowanie przekładu cyklu wierszy „Skok wzwyż” Zoltána Lesiego z języka węgierskiego.)

 

 

Kategorie: Nagrody