Debata wokół książki Ewy Nowak „Orkan. Depresja” – odwołana

Przegląd

SPOTKANIE ODWOŁANE!!!

 

Wydawnictwo Egmont Polska, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne oraz organizatorzy kampanii „Życie warte jest rozmowy” zapraszają na debatę wokół książki „Orkan. Depresja” Ewy Nowak. Spotkanie odbędzie się 18 marca o godzinie 17:00, przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie, w siedzibie Związku Polskich Artystów Plastyków.

Wstępem do debaty będą dwa wykłady. Pierwszy z nich, zatytułowany „Z czym można pomylić nastoletnią depresję? Specyfika depresji i zachowań samobójczych wśród dzieci i nastolatków” wygłosi Lucyna Kicińska, członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia. Drugi wykład – „Jak wspierać nastolatki w kryzysie samobójczym?” – przygotuje Jolanta Palma z fundacji Pogotowie Kryzysowe.
Po wykładach rozpocznie się dyskusja o zachowaniach samobójczych wśród młodzieży, z udziałem autorki książki „Orkan. Depresja” – Ewy Nowak. Panel dyskusyjny poprowadzi dr Halszka Witkowska, pomysłodawczyni i koordynator kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”.

Głównym bohaterem najnowszej powieści Ewy Nowak jest szesnastoletni Borys Orkan. Pozornie. Czytelnicy nie poznają prawdziwego Borysa. Nie dowiedzą się, kim był ani co naprawdę myślał i czuł, kiedy chemia jego mózgu nie była zachwiana. Co myśli i czuje Borys w chwili, gdy rozgrywa się akcja powieści, nie wiedzą nawet najbliższe mu osoby: rodzice, przyjaciele i ulubiony nauczyciel. Borys czasem gra dawnego siebie, ale ciało i psychikę chłopaka zdominowała depresja, która steruje jego postrzeganiem świata i interpretowaniem doświadczeń oraz reakcjami na nie. To depresja odpowiada za emocje i ich brak, za samopoczucie i brak życiowej energii. To ona jest prawdziwym bohaterem powieści: choroba, która odgradza prawdziwego Borysa od otoczenia coraz wyższym i grubszym, pozornie niewidzialnym murem.

Depresja to podstępny przeciwnik. Jej objawy łatwo pomylić z symptomami dorastania – przemęczeniem i sennością młodego organizmu przechodzącego męczącą i dość gwałtowną przemianę, zmiennymi nastojami, które mogą być skutkiem burzy hormonalnej, buntem i agresją, niezgodą na otaczający świat, zamknięciem się w sobie i niechęcią do rozmów. Bunt, fochy i pyskowanie to przecież atrybuty nastolatka. Dlatego tak trudno zauważyć chorobę. I właśnie dlatego warto wiedzieć o niej jak najwięcej, by móc skutecznie pomóc, gdy zaatakuje. Zanim będzie za późno.

O KSIĄŻCE

Orkan. Depresja
Autor: Ewa Nowak
Oprawa: miękka
Objętość: 304 strony
Format: 128×198
Cena: 34,99
ISBN: 978-83-281-4438-5
Grupa docelowa: +16
Premiera: 11.03.2020

Szesnastoletni Borys Orkan cierpi na depresję. Środowisko, w którym żyje, dostarcza mu wiele miłości, ale i cierpienia. Choroba sprawia, że chłopiec zaczyna widzieć swoje życie jedynie jako pasmo niekończącej się udręki. Samobójcza śmierć sąsiada i toksyczna znajomość z poznanym na oddziale psychiatrycznym Miszą prowadzą Borysa do fascynacji samobójstwem. Otoczony rodziną, znajomymi i serdeczną miłością dziewczyny, Borys odpycha wszystkich i z wolna pogrąża się w samotności. Udręczony chorobą, nie widzi już dla siebie wyjścia…
Autorka zna świat młodych ludzi, czuje ten wewnętrzny ból człowieka podczas transformacji dojrzewania, a jednocześnie chce wyraźnie pokazać, że na tym pograniczu dzieciństwa i dorosłości, życiowe decyzje, a już na pewno decyzje o śmierci, mają swoje bardzo konkretne konsekwencje. To bardzo ważny temat. Ewa Brzóska, psycholog w oddziale psychiatrycznym dzieci i młodzieży w Instytucje Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

O AUTORCE:

Ewa Nowak, autorka ponad trzydziestu powieści dla młodzieży, dzieci i dorosłych, z wykształcenia pedagog terapeuta. W swojej twórczości często sięga po tematykę psychologiczną, uważnie i z czułością pokazując życie wewnętrzne swoich bohaterów. Jej najnowsza powieść pomaga zrozumieć, co dzieje się w głowie nastolatka cierpiącego na depresję, wyjaśnia, dlaczego on sam nie jest w stanie sobie pomóc i co dzieje się z całą rodziną, której członek dotknięty zostanie tą destrukcyjną chorobą.

O PANELISTKACH

Dr Halszka Witkowska
Pomysłodawczyni i koordynator kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Dysertacje doktorską pod tytułem „Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy” obroniła w 2019 roku na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2016 roku na tym samym wydziale prowadzi również zajęcia dotyczące suicydologii. W 2018 roku uzyskała certyfikat Suicydologa. Jest członkiem Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie do spraw Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Należy do grupy pracującej nad międzynarodowym grantem pt. E-Life Long Learning in Prevention of Suicide in Europe w programie ERASMUS +. Ma na swoim koncie szereg publikacji naukowych z zakresu suicydologii, a także liczne wystąpienia na konferencjach oraz w mediach.

Lucyna Kicińska
Absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, specjalność wychowanie resocjalizujące, posiada uprawnienia pedagogiczne. Ukończyła pierwszy poziom Studium Terapii Narracyjnej zorganizowany przez Centre for Narrative Practice z Manchesteru. Umiejętności trenerskie zdobyła podczas rocznego kursu „Prowadzenie warsztatów i treningów w oparciu o proces grupowy”. Ukończyła liczne treningi i warsztaty tematyczne. Od 15 lat jest związana z organizacjami specjalizującymi się w pomocy telefonicznej i online osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Ostatnie 11 lat odpowiadała za działanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116111. Współpracuje z uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami badawczymi oraz wydawnictwami. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia. Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia.

Jolanta Palma
Nauczycielka, absolwentka studiów podyplomowych Poradnictwo Psychologiczne i Interwencja Kryzysowa w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie oraz kursu „Otwarty Dialog i rozwój sieci społecznych w sytuacji kryzysu psychicznego”. Od 2010 r. członek Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego (przewodnicząca Komisji ds. Interwencji w Kryzysie Suicydalnym), w 2018 r. uzyskała certyfikat suicydologa. Uczestniczka prac Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie do spraw Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, wolontariuszka w Fundacji Pogotowie Kryzysowe, współorganizatorka Kampanii „Życie warte jest rozmowy”, członek grupy pracującej w międzynarodowym projekcie ELLIPSE (E-Life Long Learning in Prevention of Suicide in Europe) w ramach programu ERASMUS+. W 2019 r. ukończyła szkolenie Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach – kurs zaawansowany, szkolenie II stopnia TSR.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Egmont