Znamy nominacje w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2019

Przegląd

Warren Buffett, Bill Gates i Reese Witherspoon. Łączy ich znacznie więcej niż sława i bogactwo. Wszyscy pasjami pochłaniają książki. To z nich czerpią wiedzę o świecie i inspiracje do działania. To one są źródłem ich sukcesu. Ich kariery są wspaniałą zachętą do rozwijania w dzieciach pasji do literatury i czytania. A w tym najlepiej sprawdzą się książki nominowane w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2019. Każdy czytelnik może mieć realny wpływ na wybór najbardziej wartościowych publikacji – dziś, 26 lutego, rusza głosowanie publiczności. Jego wynik i zwycięskie tytuły poznamy 4 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” w Centrum Praskim Koneser.

Każdego dnia chcę iść spać mądrzejszy niż byłem po przebudzeniu. To odpowiedź na pytanie „dlaczego czytasz”, którą powtarzają Charlie Munger i Warren Buffett, wiceprezes i CEO holdingu Berkshire Hathaway. Buffett, ekonomista i filantrop, jeden z najbogatszych ludzi świata, książki pokochał w dzieciństwie. Od tamtego czasu nic – oprócz gry na ukulele i słodyczy – nie sprawia mu takiej frajdy, jak pochłanianie kolejnych lektur. U szczytu kariery czytał nawet 1000 stron dziennie! Dziś dziewięćdziesięcioletni miliarder wciąż nie wyobraża sobie dnia bez 5 godzin spędzonych nad książką i gazetami, uznając czytanie za klucz do sukcesu. Podobnego zdania jest przyjaciel Buffetta, Bill Gates. Najsłynniejszy informatyk świata, podobnie jak Barack Obama, laureatka Oscara Reese Witherspoon, aktorki Emma Watson i Emma Roberts czy wokalistka Florence and the Machine, pochłania książki w ilościach hurtowych. A każdy rok podsumowuje publikując na blogu listy ulubionych tytułów, tak jak Witherspoon czy Watson dzielą się wrażeniami z lektury z członkami swoich książkowych klubów prowadzonych w mediach społecznościowych. Gates przez 12 miesięcy czyta „zaledwie” 50 książek i wierzy, że to jedyna czynność, która pozwala mu jednocześnie uczyć się nowych rzeczy i sprawdzać, na ile dobrze rozumie otaczający go świat. To właśnie przekonanie, że książki są do tego niezbędne stało u podstaw powołania przez Empik Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”.

Wiemy, że w dobie smartfonów i internetu dobra książka to prawdziwy skarb – mówi dr Aleksandra Piotrowska. Psycholożka dziecięca, która od 11 edycji zasiada w jury Konkursu, przyznaje, że przykłady płynące z nominowanych tytułów, przekonują, iż w tłumaczeniu świata, trenowaniu uważności, budzeniu pozytywnych emocji i rozwijaniu pasji, książka nie ma sobie równych. Jurorki: pedagog Ewa Gruda, założycielka i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl Ewa Świerżewska, polonistka Dorota Koman pełniąca funkcję przewodniczącej jury oraz dr Aleksandra Piotrowska i historyczka sztuki Ewa Solarz, wykonały niezwykłą pracę i oceniły 243 zgłoszone książki. Efektem burzliwych obrad jest lista 15 najlepszych tytułów dziecięcych 2019 roku, skierowanych do trzech grup czytelników: młodszych niż 5 lat, liczących od lat 6 do 8 oraz od 9 do 12.

Jak głosować?

Dziś losy 15 nominowanych książek w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” przechodzą w ręce dzieci i rodziców. Empik zaprasza do wspólnej lektury i głosowania zaprawionych w bojach pasjonatów czytania oraz tych, którzy dopiero poznają świat dziecięcej literatury. Żeby zagłosować w Konkursie wystarczą trzy kroki. Po pierwsze: należy zalogować się na stronie internetowej Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” www.przecinekikropka.pl. Po drugie: kliknąć „głosuj” w polu przy wybranym tytule. Po trzecie: w formularzu umieszczonym na stronie konkursowej wpisać autorską recenzję. Spośród wszystkich nadesłanych recenzji komisja konkursowa wyłoni 50 najlepszych. Ich autorzy otrzymają 60-dniowy abonament na ebooki i audiobooki w Empik Go. W każdej kategorii wiekowej można oddać tylko jeden głos dziennie. Głosowanie trwa do 10 marca, a zwycięskie tytuły zostaną ogłoszone 4 kwietnia podczas Targów Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”, w warszawskim Centrum Koneser (wstęp bezpłatny).

Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2019 – przeczytaj regulamin!

Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”, głosowanie:

https://www.empik.com/przecinek-i-kropka/konkurs

11. edycja Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka.

O tytuł Najlepszej Książki walczą publikacje skierowane do odpowiednich grup wiekowych, które po raz pierwszy ukazały się na polskim rynku drukiem i miały swoją premierę w 2019 roku, które zostały wyłonione przez jury spośród nadesłanych zgłoszeń

Rozstrzygnięcie konkursu: 4 kwietnia 2020, godz. 12:00

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka (4–5 kwietnia 2020)

Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 2, Warszawa

wstęp wolny

Poznaj finalistów Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2019.

Tytuły nominowane w kategorii do lat 5:

1. „ART. Balonowa 5”, tekst: Mikołaj Pasiński, ilustracje: Gosia Herba, Wydawnictwo Egmont Art

2. „Czy mogę się przytulić?”, tekst: Eoin McLaughlin, ilustracje: Polly Dunbar, Wydawnictwo Mamania

3.„Kotki idą spać”, tekst i ilustracje: Barbara Castro Uri, Wydawnictwo Adamada

4.„Przeplatalińscy”, tekst i ilustracje: Maria Dek, Wydawnictwo Dwie Siostry

5.„Uratuj Ziemię”, tekst i Ilustracje: Patrick George, Wydawnictwo Bajka

Tytuły nominowane w kategorii od 6 do 8 lat:

1.„O dziewczynce, która chciała ocalić książki”, tekst: Klaus Hagerup, ilustracje: Lisa Aisato, Wydawnictwo Czarna Owca

2.„Pan Stanisław odlatuje”, tekst: Justyna Bednarek, ilustracje: Paweł Pawlak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

3.„Pracownia Aurory”, tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ilustracje: Jona Jung, Wydawnictwo Bajka

4.„Top Car”, tekst: Davide Cali, ilustracje: Sebastien Mourrain, Wydawnictwo Kinderkulka

5.„Tosia i tajemnica geodety”, tekst: Magdalena Miecznicka, ilustracje: Weronika Tarka, Wydawnictwo Dwie Siostry

Tytuły nominowane w kategorii od 9 do 12 lat:

1.„Chłopiec znikąd”, tekst: Katherine Marsh, Wydawnictwo Widnokrąg

2.„Lilana”, tekst: Małgorzata Strękowska-Zaremba, ilustracja okładkowa: Daniel de Latour, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

3.„Lukrecja”, tekst: Anne Goscinny, Wydawnictwo Znak

4.„Pomylony narzeczony”, tekst: Marcin Szczygielski, ilustracje: Magda Wosik, Wydawnictwo Bajka

5.„Wielka księga Klary”, tekst: Marcin Wicha, ilustracje: Zosia Dzierżawska, Wydawnictwo Mamania

Organizatorem Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą oraz Targów Książki Dziecięcej i Festiwalu Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” jest Empik.

Kategorie: Nagrody