Konkurs im. Anny Świrszczyńskiej, na książkowy debiut poetycki. Zgłoszenia do 30 marca 2020

Konkurs jest adresowany do autorów i autorek, którzy nie wydali wcześniej własnej książki poetyckiej. Nagrodę stanowią: wydanie zgłoszonego do konkursu tomu wierszy, spotkanie autorskie oraz promocja tomu podczas 10. edycji Nocy Poezji w 2020 roku.

Patronką konkursu, począwszy od II edycji (2015), została Anna Świrszczyńska (1909-1984), wybitna polska poetka, autorka m. in. słynnego tomu Jestem baba (1972), która dokonała swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści. Czesław Miłosz, w poświęconej poetce książce Jakiegoż to gościa mieliśmy napisał, że Anna Świrszczyńska pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia, pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze były „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia”. (cyt. za: Cz. Miłosz, Jakiegoż to gościa mieliśmy, Kraków, 2012, 46-47, 113).

Zgłoszenia do  7. edycji konkursu na książkowy debiut poetycki im. Anny Świrszczyńskiej, przyjmowane są do 30 marca 2020 roku.

W poprzedniej, 6. edycji konkursu nagrodę główną otrzymała Ida Sieciechowicz za zestaw wierszy pt. Soundtrack do nagłośnionych wnętrz. Jury wyróżniło także dwa zestawy wierszy (w kolejności alfabetycznej): oddychanie karmienie głaskanie Wojciecha Kobusa oraz Wersja czysta – wiersze Justyny Tomskiej.

 

Więcej informacji na stronie internetowej bip.krakow.pl

 

Organizatorem konkursu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

 

 

źródło miastoliteratury.pl

 

Kategorie: Nagrody