Wiosna pełna słów – centrum Big Book Cafe w marcu

Wiosna pełna słów – centrum Big Book Cafe w marcu

Przegląd

Marzec w centrum literackim Big Book Cafe to czas wiosny i poezji!
Prozę interpretować będą znakomite artystki. Agata Buzek zaprezentuje kultowe „Zjadanie zwierząt” Jonathana Safrana Foera. Z Katarzyną Herman, Martą Nieradkiewicz i kompozytorką Kasai zagłębimy się w wielokulturowy Londyn z powieści „Białe zęby” Zadie Smith. W ten sposób inaugurujemy dwa nowe cykle: spotkań z ekoliteraturą i prozą brytyjską. Swoje nowe wiersze przedstawią Katarzyna Michalczak i Jakobe Mansztajn, a z poetką Julią Fiedorczuk porozmawiamy o jej nowej powieści. Ponadto gościć będziemy Krzysztofa Maternę, który opowie o tym, co czyta i po co, oraz autorów wielu gorących premier literackich. Wszystkie spotkania w marcu rozpoczynają się o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Jak oni patrzą, tworzą, czytają

„Wszyscy Jesteśmy Fotografami, Vol.1” to książka, która narodziła się z cyklu spotkań pod tym samym tytułem. O spojrzeniu na świat fotografii oczami dwunastu osobowości – od Zuzanny Janin po Karola Radziszewskiego w Big Book Cafe rozmawiać będą Bownik, Filip Springer i pomysłodawczynie spotkań: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek. Rozmowę poprowadzi Juliusz Ćwieluch. Na wieczór w nowym cyklu ŚWIEŻE OKO zapraszamy już w poniedziałek 9 marca.
Dzień później, 10 marca Ewa Frysztak, legendarna autorka okładek PIW-u i znakomitych plakatów, bohaterka książki „Ballada o dziewczynie” oraz jej autor, Janusz Górski, opowiedzą o sztuce grafiki i życiu artystycznym PRL. Wieczór poprowadzi Aleksandra Boćkowska.
Gościem Pauliny Wilk na kolejnym spotkaniu z cyklu KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA w czwartek 12 marca będzie Krzysztof Materna. Najzabawniejszy reżyser, aktor, satyryk i producent, znany także jako siostra Irena, mówić będzie m.in. tym, co mu dała i zabrała lektura biografii Hitlera, za co kocha Tomka Sawyera i czy od czytania życie robi się śmieszniejsze.

W harmonii z naturą

Z nastaniem kalendarzowej wiosny przypominamy najpiękniejsze teksty o przyrodzie i świecie zwierząt. W nowym cyklu ZIELONO MI 30 marca posłuchamy fragmentów głośnego literackiego ekomanifestu Jonathana Safrana Foera „Zjadanie zwierząt”. Agata Buzek interpretuje tekst, a ścieżkę dźwiękową z odgłosów natury tworzy i wykonuje Leski!
Za co psy kochają ludzi i jak najlepiej odwzajemniać uczucia zwierzęcych przyjaciół dowiemy się z rozmowy znanej ekspertki Doroty Sumińskiej i miłośniczki psów Weroniki Wawrzkowicz. Na wieczór z okazji premiery książki Clive’a Wynna „Pies jest miłością” zapraszamy w poniedziałek 16 marca.
Świat przyrody podziwiać będziemy jeszcze na dwóch, jakże różnych spotkaniach. 19 marca w cyklu OBSERWATORIUM pokażemy niezwykły film „Homo sapiens” – zapierający dech pejzaż po cywilizacji. Co pozostawimy planecie i jak będzie ona wyglądała bez nas? 25 marca w progi Big Book Cafe znów zawita Grupa Dobrze, a wraz z nią wiosna! „Grupa Dobrze ożywia naturę” to wieczór improwizacji na tematy przyrodnicze: od opisów przyrody z „Nad Niemnem” do czułych naukowych portretów drzew.

Poezja czy proza

W czwartek 5 marca Katarzyna Michalczak z okazji premiery tomu swoich wierszy „Tysiąc saun” rozmawiać będzie z Martą Perchuć-Burzyńską o odwadze w poezji, życiu z nadmiarem rekwizytów i tęsknocie za naturą. Bohaterem kolejnego spotkania z cyklu KRÓTKA PIŁKA, czyli rozmów Zofii Jabłonowskiej-Ratajskiej z poetami, będzie Jakobe Mansztajn. Na jego historie z wnętrz domów i mieszkań, z ulicy i podwórka, gdzie codzienność miesza się z oniryczną wizją, a autoironia ze smutkiem zapraszamy w piątek 13 marca.
We wtorek 24 marca inaugurujemy cykl NA GŁOS. PROZA BRYTYJSKA LIVE. Na pierwszym wieczorze z muzyką na żywo usłyszymy fragmenty powieści „Białe zęby”, dzięki której wybuchła kariera Zadie Smith. Wielokulturowy Londyn, życie imigrantów w pępku byłego imperium, ich marzenia i niespełenienie, opowiedziane z autentyzmem, czułością i ironią. W treść i klimat książki wprowadzi nas Natalia Szostak. Prozę Zadie Smith zinterpretują Katarzyna Herman i Marta Nieradkiewicz. Oprawę muzyczną stworzy Kasai.
26 marca jeszcze jeden wieczór z wybitną poetką, tym razem z okazji premiery jej powieści „Pod słońcem”. Julia Fiedorczuk, laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej opowie o bohaterach zanurzających się w pamięci i historii, o esencji wielokulturowego Podlasia i pisaniu w rytmie natury. Wieczór poprowadzi Eliza Kącka.

Dawno, niedawno

We środę 11 marca autor książki „O powstawaniu Polaków”, Tomasz Ulanowski, w rozmowie Martą Perchuć-Burzyńską wyjaśni, skąd wzięła się nasza tożsamość i jakie maski nakładamy na swoją biologiczną naturę.
W piątek 20 marca zapraszamy na spotkanie z udziałem gwiazd, które rozbłysły w latach 90., kształtując nową masową wyobraźnię Polaków. Z Iloną Łepkowską, Joanną Klimas i Jolantą Fraszyńską, bohaterkami książki „Kobiety przełomu. One nie bały się wolności” rozmawiać będzie Agnieszka Szydłowska.
W poniedziałek 23 marca jeszcze jedna podróż w czasie – Dariusz Jaroń, autor książki „Skoczkowie. Przerwany lot” opowie o przedwojennych mistrzach i mistrzyniach narciarstwa, ich kurierskich losach oraz o Zakopanem – zimowej stolicy Polski i ulubionym kurorcie okupantów.

Pełny repertuar dostępny jest na www.bigbookcafe.pl/repertuar

 

Kategorie: Wydarzenia