W Krakowie siódme „Literackie spacery” – 17 tras, w tym obcojęzycznych

W bieżącym roku w ramach cyklu spacerów literackich po stolicy Małopolski organizowanego przez Kraków Miasto Literatury UNESCO przygotowano aż 17 tras. Uwzględniono również oczekiwania obcojęzycznych mieszkańców miasta i turystów – odbędą się dwa oprowadzania w języku angielskim (szlakiem Czesława Miłosza i Josepha Conrada) i jedno w języku ukraińskim (Literacki Kraków). Przechadzki literackie będą organizowane od marca do października w każdą ostatnią sobotę miesiąca.

Siódmy sezon spacerów literackich zgodnie z tradycją zainaugurujemy 21 marca w Światowy Dzień Poezji UNESCO. Przemierzymy miasto szlakiem Wisławy Szymborskiej – tym razem będzie to zupełnie nowa trasa.

W tegorocznym programie spacerów literackich nie zabraknie tematów, które cieszyły się sporym zainteresowaniem uczestników w poprzednich latach. Będą to oprowadzania śladami Jerzego Turowicza, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Zbigniewa Herberta czy Haliny Poświatowskiej. W harmonogramie znajdą się spacery szlakiem bibliotek klasztornych i krakowskich drukarń. Pojawią się też zupełnie nowe trasy. Pierwszą z nich będzie spacer z okazji Roku Leopolda Tyrmanda – związany z 100. rocznicą urodzin i 35. rocznicą śmierci pisarza. Przyodziani w kolorowe skarpetki i krawaty, prowadzeni jazzem przemierzymy Kraków, szukając śladów tego nietuzinkowego twórcy. Kolejny spacer będzie poświęcony wybitnemu polskiemu pisarzowi, dziennikarzowi i tłumaczowi, autorowi książek o Ferdynandzie Wspaniałym – Ludwikowi Jerzemu Kernowi z okazji 100. rocznicy urodzin. Zapraszamy najmłodszych i nieco starszych czytelników! Ostatnim z premierowych spacerów będzie wędrówka śladami Kornela Filipowicza, jednego z najwybitniejszych polskich prozaików, męża Marii Jaremy i największej miłości Wisławy Szymborskiej, która poświęciła mu wiersz Kot w pustym mieszkaniu.

Wstęp na wszystkie spacery jest darmowy, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Wszystkich chętnych do udziału w spacerze szlakiem Wisławy Szymborskiej 21 marca prosimy o wysyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Przypominamy, że zgodnie z regulaminem jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa miejsca, a zapisy na konkretny spacer rozpoczynają się 30 dni przed jego terminem.

 

 

za miastoliteratury.pl

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Kraków