Program kursów kreatywnego pisania luty- czerwiec 2020

W pierwszej połowie roku Kraków Miasto Literatury UNESCO wraca z kolejnymi propozycjami na spędzenie pisarskiego weekendu. To świetna okazja do poznawania od podstaw i eksplorowania różnych gatunków literackich oraz uczenia się od znanych pisarzy i dziennikarzy.  Jak pisać opowiadania, od których nie można się oderwać? Na czym polega sztuka rozmowy, czyli jak przeprowadzić wywiad? Na te pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy i uczestniczki warsztatów z Ingą Iwasiów, Karoliną Sulej i Jakubem Żulczykiem.

Od 7 marca do 18 kwietnia dziennikarze „Tygodnika Powszechnego” – Marcin Żyła, Katarzyna Kubisiowska i Anna Goc – wprowadzą początkujących reporterów w świat najtrudniejszego gatunku z pogranicza literatury i dziennikarstwa. Podczas kursu reportażu dla początkujących uczestnicy nauczą się między innymi wyszukiwania i rzetelnego przedstawiania ważnych tematów.

Marcin Żyła opowie, jakie sprawy są interesujące dla gazet i czytelników. Gdzie ich szukać i jak wykorzystywać ich potencjał? Uczestnicy dowiedzą się także, na czym polega praca korespondenta w terenie oraz jak etycznie pisać o wielokulturowości czy uchodźctwie.

Nie ma dobrego reportażu bez wyrazistych postaci występujących w tekście. Anna Goc wyjaśni, jak znaleźć głównego bohatera, który będzie w stanie udźwignąć opowieść, w jaki sposób go portretować i jak z nim rozmawiać nawet na najtrudniejsze tematy.

Weekendy między 9 maja a 27 czerwca będą poświęcone udoskonalaniu warsztatu reporterskiego w ramach kursu reportażu dla zaawansowanych.  Anna Goc, Katarzyna Kubisiowska i Marcin Żyła przeprowadzą reporterów przez wszystkie etapy pisania tekstu. Zajęcia mogą być kontynuacją kursu dla początkujących.

Pierwsze zajęcia w tym półroczu rozpoczną się 29 lutego. Dziennikarka i reporterka Karolina Sulej opowie, jak wygląda praktyczna strona pracy nad przeprowadzaniem wywiadu i tworzeniem portretu rozmówcy. Prowadząca zdradzi tajniki dziennikarskiego warsztatu oraz omówi kwestie etyczne związane z autoryzacją i odpowiedzialnością za bohatera. Wytłumaczy, jak szukać tematów i rozmówców, a także jak pytać, żeby nie urazić.

W kwietniu przeniesiemy się ze świata non-fiction do sfery opowieści. Z przyszłymi pisarzami spotka się Inga Iwasiów. Jak operować językiem, żeby tekst był ciekawy? Jak zatrzymać czytelnika? Jak „ufikcyjnić” rzeczywistość? Jak stworzyć wiarygodnego bohatera, który udźwignie historię? Odpowiedzi na te pytania poznamy 4 kwietnia podczas warsztatów z pisania opowiadań. W trakcie zajęć uczestnicy omówią własne opowiadana i uzyskają konkretne wskazówki od prowadzącej.

Z kolei 14 czerwca o storytellingu opowie Jakub Żulczyk. Zdaniem pisarza w powieści czy opowiadaniu nie liczą się zasady formalne lub momenty zaskoczenia. Liczy się tylko historia. To, kim jest główny bohater, kim są bohaterowie drugoplanowi, a także jakie są między nimi relacje i co z nich wynika. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się, jak stworzyć literacki świat i jak sprawić, że czytelnicy będą chcieli w nim zostać. Odpowiemy sobie także na pytanie, co i w jakim celu chcemy opowiadać.

 

szczegółowe informacje na stronie http://miastoliteratury.pl/oglaszamy-program-kursow-kreatywnego-pisania-na-luty-czerwiec-2020/

 

za miastoliteratury.pl

 

Kategorie: Szkolenia, Wydarzenia