Polsko-czeska wiosna literatury 2020

Polacy i Czesi – (nie)nasz koniec świata? – to temat główny tegorocznej edycji. Odnosi się on do coraz częściej pojawiającego się w literaturze polskiej, czeskiej i światowej, motywu „końca” – rozumianego bardzo szeroko w sensie geograficznym, politycznym, społecznym, filozoficznym i kulturowym. Wokół tej problematyki i pytań, w odniesieniu do konkretnych publikacji i tytułów z polskiej i czeskiej literatury, będą toczyły się dyskusje i rozmowy festiwalu.

W części artystycznej zaplanowano czytania i występy aktorów, wernisaże plastyczne, oraz koncerty – w tym koncert legendarnych muzyków jazzowych z Polski i Niemiec – Leszka Żądło i Emila Viklickiego, który urozmaici wieczór poświęcony twórczości wybitnego czeskiego twórcy Josefa Škvoreckiego.

Festiwal skierowany jest głównie do dorosłych, ale w programie nie zabraknie też propozycji dla dzieci i młodzieży, dla których przygotowano m.in. warsztaty z Markiem Rubcem – jednym z najbardziej cenionych młodych twórców sztuki komiksu w Czechach. Wystawę jego prac, jak również wystawę współczesnego czeskiego komiksu, można będzie obejrzeć w czerwcu w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Zakończenie festiwalu zaplanowano 17 czerwca – będzie ono połączone z uroczystym zakończeniem prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej.

 

PROGRAM

MARZEC

7 MARCA, SOBOTA / MIK, Elektoralna 12, bilety
19.00 – Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później – wieczór literacko-filmowy z udziałem WOJCIECHA PSZONIAKA i JANUSZA ANDERMANA w 52. rocznicę spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością w marcu 1968 roku. Projekcja filmu Skowronki na uwięzi Jiřígo Menzela, który został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 roku, wg opowiadań Hrabala.
Wieczór prowadzą Elżbieta Szymańska i Aleksander Kaczorowski.

więcej>>

24 MARCA, WTOREK / MIK, Elektoralna 12, bilety
19.00 – Polish-Czech Jazz Connection – LESZEK ŻĄDŁO i EMIL VIKLICKÝ polsko-czeski koncert jazzowy, premiera książki Gorzki świat Josefa Škvoreckiego Wydawnictwa Czarne. Spotkanie z tłumaczami czeskiej literatury: JANEM STACHOWSKIM i ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM. Gość specjalny wieczoru: PAWEŁ BRODOWSKI – redaktor naczelny „Jazz Forum”.

26 MARCA, CZWARTEK/ FDK, Gałczyńskiego 12, wstęp wolny
19.00 – Uprawa białych zwierząt metodą Miczurina – spotkanie z pisarkami IVANĄ MYŠKOVĄ
i WERONIKĄ MUREK. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ, tłumaczenie – Elżbieta Zimna.

30 MARCA / MIK, Elektoralna 12
11.00 – Transport poza wieczność – spotkanie dla młodzieży z autorem książki – FRANTIŠKIEM TICHYM, i jej tłumaczką ANNĄ WANIK. Książka otrzymała w roku 2018 najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera. Spotkanie moderuje Elżbieta Szymańska.
Zapisy: e.szymanska@mik.waw.pl
31 marca dodatkowe spotkanie w Krakowie – szczegóły na stronie http://warsaw.czechcentres.cz

KWIECIEŃ

6 KWIETNIA, PONIEDZIAŁEK / MIK, Elektoralna 12, wstęp wolny
19.00 – Pusty las, życie na końcu świata – spotkanie autorskie z polską pisarką i właścicielką Wydawnictwa Czarne – MONIKĄ SZNAJDERMAN. Rozmowę prowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury RENATA PUTZLACHER z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

16 KWIETNIA, CZWARTEK / FDK, Gałczyńskiego 12, wstęp wolny
19.00 – Piąty wymiar w czasach genetyki – spotkanie z pisarzami MARKÉTĄ BAŇKOVĄ i MARTINEM VOPĚNKĄ. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ, tłumaczenie – Elżbieta Zimna.

22 KWIETNIA, ŚRODA / FDK, Gałczyńskiego 12, wstęp wolny
19.00 – Zniknąć najlepiej dla wszystkich – spotkanie z czeską pisarką i scenarzystką PETRĄ SOUKUPOVĄ, i polską wydawczynią oraz tłumaczką jej książek – JULIĄ RÓŻEWICZ z Wydawnictwa Afera. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ.

28 KWIETNIA, WTOREK / GAZETA WYBORCZA, Czerska 8/10, wstęp wolny
19.00 – Koniec obojętności? – spotkanie z publicystą MARTINEM ŠIMEČKĄ, autorem książki Słowacja – dzieje obojętności (Universitas 2019). W rozmowie biorą udział: polski tłumacz książki ANDRZEJ JAGODZIŃSKI oraz Redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej” – ADAM MICHNIK. Tłumaczenie spotkań – Maciej Mętrak.
Główny organizator spotkania: „Gazeta Wyborcza”.
29 kwietnia dodatkowe spotkanie w Lublinie – szczegóły na stronie http://warsaw.czechcentres.cz

MAJ

8 MAJA, PIĄTEK / MIK, Elektoralna 12, wstęp wolny
19.00 – Koniec rodziny? – spotkanie z pisarzem MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM i jego czeską tłumaczką LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ. Rozmowę prowadzą: Urszula Kropiwiec i Elżbieta Szymańska. Fragmenty prozy autora przeczyta ŁUKASZ BORKOWSKI.

13 MAJA, ŚRODA/ MIK, Elektoralna 12, wejściówki
19.00 – Kto się śmieje, pokazuje zęby – show czeskiej performerki ADÉLI ELBEL, z asystą MARIUSZA SZCZYGŁA – pisarza, felietonisty i wydawcy. Po występie rozmowę z artystką poprowadzi Mariusz Szczygieł, tłumaczenie – Edyta Serafin.
Podczas wieczoru KIERMASZ ŚMIESZNEJ CZESKIEJ KSIĄŻKI księgarni Wrzenie Świata w Warszawie.

CZERWIEC
1 CZERWCA, PONIEDZIAŁEK/ MIK, Elektoralna 12, zapisy
11.00 – Dzień Dziecka z czeskim komiksem, czyli Jarmil na Elektoralnej – wernisaż wystawy komiksów czeskiego artysty – MARKA RUBCA, i warsztaty dla dzieci z jej autorem. Spotkanie prowadzą Paulina Czajor, Elżbieta Szymańska, tłumaczenie – Edyta Serafin.
Zapisy: e.szymanska@mik.waw.pl

4 CZERWCA, CZWARTEK/ MIK, Elektoralna 12, wstęp wolny
19.00 – Kronika szaleństwa XX wieku – spotkanie z czeskim pisarzem JOSEFEM FORMÁNKIEM – autorem książki Mówić prawdę wydawnictwa Krytyki Politycznej, i jej tłumaczem ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM. Tłumaczenie – Maciej Mętrak.

17 CZERWCA, ŚRODA/ MIK, zaproszenia
19.00 – uroczysty finał festiwalu i koncert z okazji zakończenia prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej – występ czeskiej orkiestry swingowej The Melody Makers.
Główny organizator: Ambasada Republiki Czeskiej.
Podczas wieczoru wernisaż wystawy Czeskiego Centrum – Tu i teraz. Czeski komiks współcześnie / wystawa dostępna do 30.06.2020.

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum

 

źrodło: www.mik.waw.pl

 

 

Kategorie: Wydarzenia