„Czarne Miasto”. Doskonały debiut literacki w Lirze

Przegląd

Dzisiaj oficjalną premierę ma „Czarne Miasto” – powieść autorstwa Marty Knopik wydana nakładem Liry.

Autorka w przepiękny sposób splata losy śląskiej rodziny Bobrów z tego, co realne, i z tego, co magiczne, a jej książka ma niesamowity klimat. Tytułowe Czarne Miasto jest jej ważnym bohaterem. Widzimy je w kilku przełomowych momentach, w tym podczas tzw. Roku Zaćmienia, podczas którego zapadają się chodniki w kopalniach, a targane wstrząsami miasto zaczyna się walić. Opisując to autorka puszcza wodze fantazji, ale nie wszystko jest zmyślone.

Jak sama mówi: „Te wstrząsy, o których mowa, nazywa się na Śląsku tąpnięciami i pamiętam z dzieciństwa, że zdarzały się dni, podczas których było ich kilkanaście, niektóre tak silne, że otwierały się szafki w meblach lub coś spadało z półek. Byliśmy do tego wszyscy przyzwyczajeni. A walące się budynki, zapadające się ulice i inne tego typu wydarzenia noszą wspólną nazwę – „szkody górnicze” – i stanowią zwyczajny element miejskich krajobrazów niektórych miast i dzielnic Śląska.”

Wydana przez Lirę debiutancka powieść autorstwa Marty Knopik, która ma swoją premierę 19 lutego, zaczęła powstawać jesienią 2017 roku. Wtedy, jak wspomina autorka, czujniki smogowe w aplikacji na jej telefonie codziennie były bordowe, co oznacza, a co wiedzą mieszkańcy wszystkich większych miast w Polsce, że nie powinno się opuszczać domu. Marta Knopik czuła się uwięziona. Z okna mieszkania widziała znikający w czarnym dymie świat, który wydawał się ulegać powolnemu unicestwianiu. Wtedy narodziły się pierwsze zdania powieści. W tytułowym mieście kondensują się wszystkie problemy regionu, jego zawiła, tak trudna do zrozumienia i opisania historia.

 

Książka została wydana w twardej oprawie, w formacie 135 x 197 mm. Objętość: 320 stron, cena okładkowa: 44,99 zł.

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

Kategorie: Literatura
Tagi: Lira