Sezonowa miłość. Oprowadzanie kuratorskie na zakończenie wystawy #ZAPOLSKA

Przegląd

14 lutego 2019 (piątek), godz. 12.00

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, Wrocław

prowadzenie:Anita Soroko

wstęp bezpłatny,

liczba miejsc ograniczona

 

#ZAPOLSKA. Artystka multimedialna, mistrzyni autopromocji, skandalistka. Chociaż deklarowała, że idzie przez życie sama, bywała bohaterką romansów relacjonowanych przez prasę oraz prowadziła małżeńskie przedsiębiorstwo. Według słów prof. Marii Janion, ,,Zapolska rąbała prawdę”, dodajmy że również pisząc o miłości. Odzierała z warstw romantycznej obłudy flirty, piętnowała podwójne standardy i hipokryzję. Pochylała się ze współczuciem nad losem tych, na których uczucie sprowadziło cierpienie.

Nie do wiary, że urodziła się w połowie XIX wieku, bo przyświecające jej idee do dziś można podsumować wyraźnie współczesnymi hashtagami, takimi jak #metoo#girlpower#equalityczy #WomenReality. W jaki sposób prezentowałaby się dziś za pomocąmediów społecznościowych?

Wystawa #ZAPOLSKA, towarzysząca Festiwalowi Tradycji Literackich, przybliża fenomen autorki „Moralności pani Dulskiej” i pokazuje jej wizerunek w mniej znanych odsłonach. Widzimy odważną kobietę, uznaną aktorkę, kolekcjonerkę awangardowej sztuki (posiadała obraz Van Gogha nim ten stał się sławny), publicystkę wypowiadającą na prasowych łamach niewygodne poglądy, pisarkę, która w swej obfitej twórczości dotyka tematów tabu, pochyla się nad losem wykluczonych i pokrzywdzonych, obnaża wstydliwe aspekty życia społecznego. A także autorkę aspirującą do tworzenia dramatu narodowego.

***Muzeum Pana TadeuszaZakładu Narodowego im. OssolińskichMuzeum Pana Tadeusza to najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum, prezentująca zbiory Zakładu na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia –Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).Wystawa stała muzeum składa się z dwóch części.

Pierwsza z nich, „Rękopis Pana Tadeusza”, opowiada o powstaniu i recepcji książki niezwykłej –być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych przez ponad sto aplikacji i prezentacji multimedialnych –to zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę.

Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska”, to wystawa o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych.

Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.

Kategorie: Wydarzenia