Paszporty Polityki rozdane

Paszporty Polityki rozdane

Przegląd

Nagrody przyznano w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Do nagrody w kategorii Literatura, były nominowane:

Weronika Murek – za zbiór proroczych sztuk teatralnych „Feinweinblein”
Dominika Słowik – za oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90. w powieści „Zimowla”
Urszula Zajączkowska – za „Patyki, badyle”, książkę zupełnie inną niż opowieści o sekretnym życiu roślin

Laureatką 27. edycji Paszportów „Polityki” w kategorii Literatura została Dominika Słowik za książkę”Zimowla”. W uzasadnieniu podano „Za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – »kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość«”.

W pozostałych kategoriach zostali nagrodzenie: Film – Bartosz Bielenia, Teatr – Weronika Szczawińska, Sztuki wizualne – Weronika Gęsicka, Muzyka poważna – Jakub Józef Orliński, Muzyka popularna – Błażej Król, Kultura cyfrowa – Dawid Ciślak.

Nagrodę dla „Kreatora kultury” otrzymała  Olga Tokarczuk ” za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas, za sposób pisania, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety”.

Paszporty „Polityki” przyznawane są młodym twórcom, którzy „w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie”. Nagrody wręczane są od 1993 r. w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, a także – od 2016 r. – w kategorii kultura cyfrowa.

W ubiegłym roku Paszportami „Polityki” nagrodzono: w kategorii Literatura: Małgorzatę Rejmer za książkę Błoto słodsze niż miód; w kategorii Film- Joannę Kulig, w kategorii teatralnej -Martę Górnicką, w kategorii sztuki wizualne -Dianę Lelonek, w kategorii muzyka poważna – Aleksandrę Nowak, w kategorii muzyka popularna – Dawida Podsiadłę oraz w kategorii kultura cyfrowa studio panGenerator. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała Krystyna Janda.

Kategorie: Nagrody