Za nami 5. edycja Śląskich Targów Książki

Ponad 160 lubianych i nagradzanych autorów, niezwykle bogata oferta książkowa przygotowana przez blisko 170 wystawców, spotkania i warsztaty na trzech scenach oraz liczne atrakcje dla dzieci i wystawy, w sumie ponad 215 wydarzeń oraz znakomita frekwencja – 40 000 odwiedzających– tak w dużym skrócie można podsumować 5. Śląskie Targów Książki, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 6-8 grudnia 2019 roku. Współgospodarzem wydarzenia było Miasto Katowice, organizatorem wykonawczym Murator EXPO, a partnerem merytorycznym spółka Targi Książki.

Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyło się w sumie ponad 215 wydarzeń: rozmów i warsztatów z autorami, ilustratorami i tłumaczami. Na trzech scenach jednocześnie odbywały się spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach można było zdobyć autografy ulubionych pisarzy. W tym roku udział w Śląskich Targach Książki wzięło ponad 160 autorów, wśród nich m.in.: Roma Ligocka, Maria Konwicka, Jerzy Kronhold, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Lucyna Kirwil, Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Grzegorz Kalinowski, Jakub Małecki, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Ryszard Ćwirlej, Jakub Szamałek, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Piotr Borlik, Janusz Szostak, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Domagalik, Hanna Bakuła, Jerzy Illg, prof. Zbigniew Białas, Martyna Bunda, Paweł Goźliński, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, Dariusz Zalega, Wojciech Orliński, Paweł Piotr Reszka, Cezary Łazarewicz, Szymon J. Wróbel, Marek Migalski, Magdalena Kordel, Hanna Kowalewska, Ałbena Grabowska, Ewa Wachowicz, Michał Rusinek, Dariusz Rekosz, Mikołaj Marcela, Marta Guzowska. Targi odwiedzili także: Magdalena Piekorz, Maciej Pieprzyca, Stanisław Janicki, Sławomir Łosowski, Sebastian Riedel, a także Antoni Piechniczek i Bronisław Cieślak.

Na spotkania z literaturą czeską podczas Śląskich Targów Książki zaprosił Svět knihy – organizator Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego w Pradze. W Katowicach gościła Markéta Baňková, czeska pisarka i artystka, która w swojej twórczości zajmuje się nowymi mediami oraz projektami internetowymi, a jej proza jest swoistą popularyzacją nauk ścisłych. W Katowicach Baňková prezentowała swoją najnowszą książkę „Drobiazg. Miłość w czasach genetyki”, która została wyróżniona tytułem „Česká kniha”. Pavel Peč przeprowadził rozmowę z Janem Stachowskim, polskim bohemistą mieszkającym w Katowicach, tegorocznym laureatem Nagrody im. Jiří‘ego Theinera, wręczanej przez Targi Książki i Festiwal Literacki „Svět knihy” w Pradze osobistościom z całego świata zasłużonym w dziedzinie promocji czeskiej literatury za granicą. Kolejnym czeskim gościem była Alena Mornštajnova, jedna z najpopularniejszych pisarek czeskich. Rozmowę wokół powieści „Hana”, nagrodzonej m.in. tytułem Czeskiej Książki Roku 2018 – w kategorii głównej i studenckiej, poprowadził Jarosław Czechowicz, a tłumaczyła Agata Wróbel. Przy kieliszku świętomarcińskiego wina odbyło się spotkanie z czeskimi pisarzami i pisarkami podczas którego można było się dowiedzieć co nowego słychać w czeskiej literaturze. Był to kolejny miły akcent w rozpoczynającym się właśnie polsko-czeskim święcie literatury związanym z przyszłoroczną obecnością Republiki Czeskiej jako gościa honorowego Warszawskich Targów Książki w Warszawie i prezentacją polskiej literatury na praskich Targach Książki „Svět knihy”.

Kategorie: Targi krajowe