Ostatni Rosjanin

Przegląd

Temat alkoholizmu w Rosji znamy dzisiaj głównie z internetowych memów i zabawnych filmików ukazujących, że „Rosja to nie kraj, Rosja to styl życia”. Rzadko zastanawiamy się, jaka historia – i ludzka tragedia – kryje się za każdym z tych obrazów.


W swojej książce Oliver Bullough docieka przyczyn tych zjawisk, ukazując je przez pryzmat historii ojca Dmitrija – niezwykłego prawosławnego popa, któremu udało się stworzyć zalążek prawdziwie chrześcijańskiej społeczności w sercu jednego z najbardziej zbrodniczych systemów w historii. Jego przesłanie głoszące, że jednym z największych nieszczęść Rosji jest alkohol, przysporzyło mu – oprócz rzeszy zwolenników –wielu wrogów wśród władz, które od czasów carskich uznawały alkohol za jedno z najważniejszych narzędzi manipulowania tłumem. Podążając śladami ojca Dmitrija, autor odtwarza świat, jakiego on doświadczył: klęskę głodu, okupację, wojnę, groźny bezkres gułagu, upadek komunizmu i lekkomyślne szastanie dobrami, jakie nastąpiło potem. W historii ojca Dmitrija odbija się historia całego narodu, a jego pamiętniki i kazania dają surowy, jedyny w swoim rodzaju wgląd w życie totalitarnego państwa.
Książka Bullougha to przede wszystkim próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co się stało z wielką Rosją i dokąd zmierza jej społeczeństwo. Nie jest to optymistyczna diagnoza, bo upadek komunizmu, jak pisze Bullough, zamiast położyć kres problemom, otworzył kolejny etap wymierania kraju. – Mariusz Nowik, „Newsweek”.

Liczba stron: 342
Format: 140x205mm
Oprawa: Oprawa miękka
ISBN: 978-83-7773-722-4

Kategorie: Literatura