Jedność i czułość. O mowie noblowskiej Olgi Tokarczuk

Przegląd

W sobotę 7 grudnia, na trzy dni przed oficjalnym odebraniem Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk wygłosiła mowę noblowską. Jej wystąpienie w Sztokholmie nosiło tytuł „Czuły narrator”. Noblistka wyjaśniła, że jest to odniesienie do ludzkiej duszy. Jakie wnioski o współczesnym świecie można znaleźć w jej wystąpieniu?

„To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma więc olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera.”

„Czułość jest spontaniczna i bezinteresowna, wykracza daleko poza empatyczne współodczuwanie.”

„Spełnione marzenia często nas rozczarowują. Okazało się, że nie jesteśmy w stanie unieść tego ogromu informacji, która zamiast jednoczyć, uogólniać i uwalniać – różnicuje, dzieli, zamyka w bańkach, tworzy wielość opowieści nieprzystających do siebie albo wręcz wrogich sobie, antagonizujących.”

To tylko kilka cytatów z mowy wygłoszonej przez Olgę Tokarczuk. Co jeszcze chce nam przekazać nasza noblistka? Jaki obraz świata wyłania się z jej wystąpienia?

Dyskusję poprowadzi Michał Muszalik – członek Klubu Jagiellońskiego, prawnik, poeta, autor tomu wierszy „Węgiel, Kryształ, Kamień”.

Zapraszamy do udziału w dyskusji.
Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

Klub Jagielloński – Katowice
ul. Sienkiewicza 36/16, Katowice

 

 

śledź wydarzenie na fb

Kategorie: Wydarzenia