Word2Picture – spotkanie filmu i literatury

Word2Picture – spotkanie filmu i literatury

Przegląd

Podczas Festiwalu Conrada, w dniach 25 i 26 października 2019 roku w Krakowie spotkały się dwa współpracujące ze sobą światy – filmowy i literacki. Celem branżowego wydarzenia pod nazwą Word2Picture, jest „sieciowanie” producentów i wydawców oraz prezentacja nowości książkowych z potencjałem na ekranizację. Choć druga edycja wydarzenia odbędzie się dopiero za rok, organizatorzy już teraz zapowiadają kolejne warsztaty, prowadzone we współpracy z HBO Polska, edukujące wydawców, jak zachęcić branżę filmową do adaptacji książek z ich katalogu.

W październikowym wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu producentów, scenarzystów i reżyserów z takich stacji telewizyjnych i wytwórni, jak HBO, TVN, Film Produkcja, czy Akson Studio, a także kluczowi polscy wydawcy – Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Wydawnictwo Literackie, Czarne, W.A.B., Wydawnictwo Poznańskie, Powergraph oraz agenci literaccy. Gościem specjalnym wydarzenia była Agnieszka Holland, która opowiedziała m.in. o współpracy z Olgą Tokarczuk nad ekranizacją powieści noblistki Prowadź swój pług przez kości umarłych.

Producenci zapoznali się ze specyfiką polskiego rynku książki podczas panelu Przegląd rynku książki dla producentów filmowych prowadzonego przez Ewę Bolińską-Gostkowską. Na sesji pitchingowej moderowanej przez Alicję Grawon-Jaksik – ekspertkę w kwestiach biznesowych i prawnych w sektorze filmowym, a także prezeskę Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych –zaprezentowano 12 projektów książkowych wybranych w ramach wcześniejszego open callu. Kontynuacją sesji były późniejsze spotkania indywidualne (one-to-one) z producentami.

czytaj dalej http://miastoliteratury.pl/krakow-nakreca-na-literature-pierwsze-spotkanie-branzy-filmowej-i-wydawniczej-za-nami/

 

Kategorie: Wydarzenia