Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników

Przegląd

Książka w sposób kompleksowy i rzetelny przedstawia historię samurajskich wojowników. Autor od ogółu do szczegółu omawia najważniejsze postaci i wydarzenia z historii Japonii na przestrzeni wieków od powstania jej państwowości.

Leonardo Vittorio Arena śledzi życie publiczne i prywatne samurajów od zawiązania się kasty w II wieku p.n.e. aż do XIX wieku, kiedy tytuły samurajskie zostały zniesione. Wyjaśnia, w jaki sposób ich obecność wpłynęła na dzisiejsze społeczeństwo japońskie. Historia samurajów to opowieść o walkach, intrygach, zdradach, żądzy władzy, fanatyzmie naznaczonym fetyszyzacją miecza, bratobójstwach, perwersjach seksualnych. Ale to także historia duchowości, szczególnej estetyki i… hojnego miłosierdzia. Z jednej strony kultura, z drugiej sztuki walki – oto dziedzictwo samurajów: wojowników i artystów, myślicieli i strategów.
Jest to książka nie tylko o historii – jak pisze sam autor: „Podstawowa lekcja udzielona przez samurajów dotyczy sfery psychiki, tego, co głębiej niż spowita welonem pozorów rzeczywistość, niż fizyczna walka. Mistrz wśród szermierzy, Yagyu Tanemori, ujmuje to w następujący sposób: sztuka wojenna nie polega na pokonaniu nieprzyjaciela, lecz samego siebie. Nic nie mogło silniej dotknąć duszy Musashiego. A samuraje dzisiaj? To po prostu ludzie, którzy dążą do samorealizacji.
Premiera książki odbędzie się w drugiej połowie listopada 2019 r.

 

www.rm.com.pl

 

Patronami medialnymi publikacji są: magazyn Torii; Uważam Rze Historia.

[ISBN] 978 83 8151 270 1
[FORMAT] 165×240 mm
[WYDANIE] I
[RODZAJ OPRAWY] broszura klejona
[STRON] 256
[CENA] 39,99 zł

Kategorie: Historia, Literatura