Aurélie Valognes, „Łut szczęścia”

Przegląd

Szansa, by być szczęśliwym, jest tutaj, wszędzie, wystarczy nią oddychać jak morskim powietrzem i dzięki niej uczynić życie piękniejszym”.

 

www.soniadraga.pl

Tym razem,w swojej czwartej książce, Aurélie Valognes zabiera czytelników w niezwykle poruszającą podróż w czasie i przestrzeni – do Normandii i Paryża lat 60. i 70. ubiegłego wieku.Autorka stworzyła w Łucie szczęścia opowieść o wielu odcieniach z bohaterami o złożonych charakterach, których nie da się jednoznacznie ocenić. Czytelnik patrzy na ich losy oczami dziecka –na początku powieści sześcioletniego –o imieniu Jean. Ze strony na strony, z roku na rok, sytuacja chłopca komplikuje się coraz bardziej– tak jak coraz bardziej zmienia się świat. Mały bohater musi dojrzeć i dostosować się do nowych warunków. Choć nie jest to łatwe zadanie, udaje mu się dzięki wsparciu czuwającej przy nim babci. Książka ta choć nierzadko smutna i wzruszająca –sprawi, że po jej lekturze poczujesz się lepiej i uświadomisz sobie, jak wielką wartość ma kochająca

1968. Jean ma sześć lat, gdy z dnia na dzień trafia pod opiekę babci. Na całe lato. Na zawsze. Chłopiec zupełnie tego nie przewidział. Babcia tym bardziej. Babcia Lucette nie należy do osób łatwych, ale ma dobre serce. Jean, któremu buzia się nie zamyka, jest jak powiew świeżości w codzienności starszej pani, która żyła sobie spokojnie, wypełniając czas wizytami na cmentarzu i robieniem na drutach. Każde z nich jest na innym etapie życia – ona widziała już wszystko, jego wszystko dziwi.Jean i Lucette będą się nawzajem oswajać, czekając na powrót matki chłopca. Razem, w społeczeństwie przeżywającym głębokie przemiany i stawiając czoła nowym przeciwnościom, odkryją, że proste przyjemności są solą życia.

 

Dane techniczne
Tytuły: Łut szczęścia
Tytuł oryginału: Au petit bonheur la chance!
Tłumaczenie: Agnieszka Rasińska-Bóbr
Liczba stron: 312
Format: 123 × 195 mm
Oprawa: zintegrowana
Premiera: 13 listopada 2019
ISBN: 978-83-8110-855-3

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Sonia Draga