Nagroda im. Jerzego Giedroycia

Przegląd

Ogłoszono nominowanych do przyznawanej przez „Rzeczpospolitą” Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Po raz drugi znalazł się w tym gronie Andrzej Peciak, szef Działu Wydawnictw (Sekcji Czasopism Patronackich) Instytutu Książki i pomysłodawca serii książek „W kręgu paryskiej Kultury”.  Nominacje uzyskali także: Jacek Majchrowski, Piotr Kłoczowski, Wiera Meniok wraz z Fundacją „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza”, Aleksandra Hnatiuk, Mykoła Riabczuk, Dorota Janiszewska-Jakubiak, Igor Tsependa i Mykoła Kniażycki.

Laureata poznamy 10 grudnia o godzinie 17.00 podczas uroczystej gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia redakcja dziennika ustanowiła w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci wielkiego Patrioty, znakomitego Redaktora i dalekowzrocznego Polityka, Twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu.

Wyróżnienie mogą otrzymać osoby lub instytucje kierujące się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, które cechuje bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz kultywowanie dobrych stosunków z narodami Europy Środkowo-Wschodniej.

 

źródło Instytut Książki

Kategorie: Nagrody