Krótka historia informatyki

Przegląd

Coraz więcej zawodów przejmują komputery. Może następną książkę zamiast mnie – napisze sam mój komputer? – zastanawia się w ostatnim rozdziale profesor Ryszard Tadeuszewicz. Póki co autor pisze książki sam. I całe szczęście – sztuczna inteligencja nie zaserwowałaby nam tylu ciekawych anegdot z pracy naukowca, który o komputerach wie więcej niż one same!

Krótka historia informatyki to kolejna pozycja z serii Krótkich historii wydawnictwa RM. Przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii informatyki, które zmieniły cyfrową rzeczywistość.

Czy wiesz, że maszyny liczące znano już w starożytności, a pierwszy program komputerowy napisała córka Byrona Ada Lovelace? Mark I – komputer pierwszej generacji powstały w 1944 roku – miał 17 metrów długości, 2 metry wysokości i metr szerokości. Pierwszym polskim elektronicznym komputerem był XYZ, zbudowany w 1958 roku.

Czy nigdy nie intrygowało cię, jak to wszystko się zaczęło? W dziejach ludzkości nie było innego procesu, który by w tak krótkim czasie w tak ogromnym stopniu przeobraził wszystkie obszary aktywności zawodowej i życia codziennego całych społeczności i pojedynczych ludzi! Jeszcze w połowie XX wieku na świecie było tylko kilka komputerów… A teraz?

Ten ogromny postęp był możliwy dzięki pracy konkretnych ludzi, których nazwiska i dokonania warto poznać. Dowiedz się, jak Apple zrewolucjonizował rynek, jak rozwijały się układy scalone, jaką moc obliczeniową mają superkomputery i czemu służyły pierwsze sieci komputerowe.

Książka zaciekawi i humanistę, który dzięki prostemu językowi w lot zrozumie podstawowe fakty, i ścisłowca, którego na pewno zaciekawią liczne anegdoty profesora.

Ryszard Tadeusiewicz – profesor i były trzykrotny rektor AGH oraz prezes Krakowskiego Oddziału PAN. Członek PAU, Europejskiej Akademii Nauk oraz Akademii Inżynierskiej w Polsce. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji i szeregu innych towarzystw naukowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji i szeregu innych towarzystw naukowych. Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, wyróżniony medalem 70-lecia polskiej informatyki za zasługi dla jej rozwoju. Doktor honoris causa 12 uczelni krajowych i zagranicznych.

Premiera książki obędzie się w drugiej połowie listopada 2019 r.

Patronami medialnymi ksiązki są: SmartAge; TVP HISTORIA.

[SERIA] Krótka Historia
[ISBN] 978 83 8151 190 2
[FORMAT] 140×215 mm
[WYDANIE] I

 

www.rm.com.pl/

Kategorie: Historia