Już po raz siódmy w Chorzowie poeci zmierzą się na wiersze

Już po raz siódmy w Chorzowie odbędzie się Turniej Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania autorskie z poetą i pisarzem Radosławem Kobierskim oraz poetką Agatą Cichy.

Czy można bić się na słowa? Okazuje się, że tak. Już w niedzielę (1.12) udowodni to kilkudziesięciu poetów z całego Śląska, którzy zmierzą się na Turnieju Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Wydarzenie, na którym będzie można posłuchać najnowszych wierszy z regionu, odbędzie się już po raz siódmy.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem spośród wszystkich przeczytanych wierszy zostaną wybrane 3 najciekawsze. Nie zabraknie także wyróżnień. Do turnieju może stanąć każdy, kto pisze poezję i nie ma oporów przed jej publicznym czytaniem.

Wystarczy przyjść 1 grudnia do chorzowskiej Sztygarki do klubu „Tlenownia”, wpisać się na listę zgłoszeń, a następnie przeczytać własny tekst przed publicznością. Zmagania oceniać będzie jury w składzie Radosław Kobierski, Tomasz Pietrzak, Barbara Janas-Dudek. To właśnie oni wybiorą i nagrodzą najciekawsze teksty.

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczny turniej ma szansę być rekordowy pod względem liczby uczestników. – Z roku na rok do rywalizacji na wiersze staje coraz więcej osób. Cieszy nas to, że oprócz stałych bywalców tego typu imprez, pojawiają się nowi, młodzi autorzy, często do Chorzowa przyjeżdżających z dalszych zakątków regionu i południowej Polski mówi Jacek Dudek, jeden z organizatorów Portu Poetyckiego, którego częścią jest niedzielna impreza.

Wśród nich pojawiają się osoby, dla których jest to często pierwsze publiczne czytanie swojej poezji. Na przestrzeni ostatnich 7 lat Turniej stał się miejscem kilkudziesięciu debiutów. Także w tym roku spodziewamy się sporej porcji nowej, poetyckiej krwi – dodaje.

Wydarzeniu towarzyszyć będą dwa spotkania z uznanymi autorami. Jednym z gości będzie Radosław Kobierski, poeta, prozaik, krytyk. Autor 7 tomów wierszy, w tym ostatniego „Coming Out”. Kobierski dwukrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia, a także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Oprócz poezji ma na swoim koncie także 3 powieści „Wiek rębny”, „Harar” oraz „Ziemia Nod”.

Drugim gościem będzie poetka Agata Cichy. Cichy ma w swoim dorobku m.in. album ekfraz „Uśmiech sennego słońca” wydany w 2013 roku oraz najnowszy tom poetycki „Piołun”, wydany w 2019 roku przez Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka. Swoje wiersze poetka publikowała dotąd w licznych magazynach. Jest laureatką kilku konkursów poetyckich. Spotkania poprowadzą poeta Tomasz Pietrzak i pisarka Sabina Waszut.

Turniej Jednego Wiersza organizowany od 8 lat w Chorzowie nosi imię Barbary Dziekańskiej, poetki, publicystki, krytyczki literackiej i animatorki kultury mocno związanej z życiem literackim regionu. Przez lata Dziekańska jako publicystka współpracowała m.in. z magazynem „Śląsk”. Znana była natomiast chociażby z organizowanych od 1992 roku w Muzeum w Chorzowie spotkań „Wiersz na każdą pogodę”. Partnerem wydarzenia jest Miasto Chorzów.

Początek turnieju i spotkań autorskich zaplanowano na godz. 17. Wstęp wolny.

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia