„Pokrzyk” – nowy kryminał Katarzyny Puzyńskiej

Przegląd

„Pokrzyk” – najnowszy kryminał Katarzyny Puzyńskiej, będący kontynuacją bestsellerowej sagi o Lipowie. Fikcyjna miejscowość, wzorowana na wsi Pokrzydowo k. Brodnicy, doczekała się nawet fanowskich spotkań – co roku organizowane są tam „Zloty w Lipowie”, które przyciągają czytelników z całej Polski. W tegorocznym wzięło udział ponad 350 osób (liczba ograniczona ze względu na możliwości organizatorów), które przez trzy dni 19-21 lipca uczestniczyły w rozmaitych aktywnościach: opartej na książkach Kasi grze miejskiej z udziałem aktorów, wykładach specjalistów ds. kryminalistyki, warsztatach kryminalnych, konkursach wiedzy o Lipowie etc. Zloty organizuje grupa sześciorga fanów autorki. Relację z tego wydarzenia można obejrzeć tu:
https://www.facebook.com/pg/Proszynski/photos/?tab=album&album_id=2728238703852869

We Wnykach wszyscy wierzą, że jak ktoś odwiedzi stary dwór pod lasem, to umrze. Klątwa jest nieubłagana. Dotknie każdego, kto przekroczy próg. Weronika Podgórska trafia tam zupełnym przypadkiem. Wkrótce okazuje się, że będzie musiała wrócić, i to w towarzystwie osoby, której nienawidzi. W tym samym czasie niedaleko umiera pewna staruszka. Przy jej ciele przyłapano emerytowaną komisarz Klementynę Kopp. Kopp podejrzana jest już o jedno morderstwo. Aspirat Daniel Podgórski nie wierzy w jej winę, mimo że dawna koleżanka sama przyznała mu się do wszystkiego. Policjant rozpoczyna śledztwo na własną rękę, ryzykując oskarżenie o przekroczenie uprawnień służbowych. Depcze mu po piętach prywatny detektyw badający makabryczny wypadek sprzed czterdziestu jeden lat. Szybko okazuje się, że Nowakowski sam ma coś do ukrycia. Wydarzenia nabierają tempa, kiedy nocą słychać w lesie strzały, a stara maska klauna pęka na kawałki. Kto jeszcze zginie? Jak te wszystkie sprawy są ze sobą związane? Kim jest kobieta ze spaloną twarzą? A przede wszystkim: czyje ciało wisi na hakach w domku gościnnym?

Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.

Premiera: 15.10.2019

Katarzyna Puzyńska (ur. 1985) – z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega i zajmuje się swoim czworonożnym stadem – psami, kotem i końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Kocha muzykę rockową, zwłaszcza punk i metal. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest wegetarianką.
Debiutowała doskonale przyjętą książką „Motylek”, która rozpoczęła serię o policjantach ze wsi Lipowo. Puzyńska jest też autorką książek non-fiction „Policjanci. Ulica” i „Policjanci. Bez munduru”, w których razem ze swoimi rozmówcami przedstawia służbę funkcjonariuszy prewencji oraz ruchu drogowego od zupełnie innej strony, niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Prószyński