Grzegorz Uzdański „Zaraz będzie po wszystkim”

Przegląd

W obliczu narodzin, śmierci oraz tęsknoty za drugim człowiekiem wszyscy jesteśmy równi. Uzdański udowadnia, że o rzeczach najistotniejszych można pisać ironicznie i bez krztyny egzaltacji.

Premiera 18 września

Z pełną odpowiedzialnością twierdzę, że nie ma w Polsce osoby bardziej utalentowanej od Grzegorza Uzdańskiego.
Małgorzata Halber

 

Poruszająca i plastyczna opowieść.
Justyna Sobolewska

 

Powieść mięsista, ironiczna i czuła jednocześnie, od której trudno się oderwać, mimo że poruszane tematy do łatwych nie należą.
Wojciech Szot

 

Druga książka Uzdańskiego opowiada o wszystkim, co najważniejsze.
Marcin Wilk

Jadzia jest osiemdziesięcioletnią pensjonariuszką domu opieki. W miejscu, w którym rytm wyznaczają jedynie posiłki, obchody personelu, wizyty nielicznych już przyjaciół i krewnych oraz oglądanie seriali, nie ma zbyt wielu rozrywek oprócz myślenia. A temu Jadzia oddaje się z całą zawziętością. Swoje losy – przedstawione niechronologicznie – narratorka odsłania przed nami za sprawą retrospekcji. Bohaterka relacjonuje strzępki swojego dzieciństwa przypadającego na drugą wojną światową, dorastania, dawnych, niespełnionych miłości, życia codziennego, pracy w redakcji, wychowania córki i wreszcie trudnych relacji z mężem. W historię Jadzi wplecione są dwie inne opowieści: młodego sanitariusza Tomka i czterdziestoletniej pielęgniarki Agaty.

Nowa książka Grzegorza Uzdańskiego to delikatna i kameralna proza opowiadająca o samotności na wielu poziomach. Stworzony przez autora słodko-gorzki portret pensjonariuszy i pracowników domu starców jest przejmujący, dojmująco smutny, złośliwy, ale i miejscami ironicznie zabawny.

Grzegorz Uzdański, fot.mat.pras.GW Foksal

Grzegorz Uzdański – urodził się w 1979 r. Autor strony „Nowe wiersze sławnych poetów” i powieści ,,Wakacje” (Wydawnictwo W.A.B., 2016), nominowanej w 2017 roku do nagrody Conrada. Dwa razy (w roku 2017 i 2018) zgłoszony do nominacji do Paszportów Polityki. Jest stałym współpracownikiem kwartalnika ,,Przekrój”, pracuje też (wraz z Natalią Fiedorczuk i Aleksandrą Zielińską) w zespole literackim przy Studiu Munka. Występuje w grupach improwizacji komediowej: Dobrze, Cinema Disco i składzie warszawskiego Resortu Komedii. Śpiewa i pisze teksty w zespole Ryby, pisał też teksty na płyty zespołów Extra i Jerz Igor. Należy do grupy skeczowo-komediowej Wszystko Będzie Dobrze. Działał w Porozumieniu Kobiet 8 Marca przy organizacji warszawskich Manif. Wiele lat uczył filozofii i etyki w warszawskim Społecznym Gimnazjum nr 20 ,,Raszyńska”. W 2015 r. pod kierunkiem profesora Jacka Migasińskiego obronił w IF UW pracę doktorską ,,Płynność pojęć. Próba interpretacji »Sein und Zeit«”. Mieszka w Warszawie.

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB