Przyznano Nagrody Poetyckie im. Ewy Tomaszewskiej

W sobotę 7 września 2019 podczas III Wrocławskiego Festiwalu Kultury Japońskiej Nihon no Nami przyznano Nagrody Poetyckie im. Ewy Tomaszewskiej za najlepsze haiku opublikowane w roku 2018. Jury Nagrody w składzie: Agnieszka Żuławska-Umeda, Robert Kania i Ernest Wit,  Inesa Kruszka ogłosiło laureatów:

w kategorii haiku w języku polskim laureatem został Krzysztof Marek Macha (nagrodę w jego imieniu odebrała Urszula Smykalla) za

spóźniony pociąg
kręcą się po peronie
zmarznięte liście

Krzysztof Marek Macha (1959), także podpisujący się Mxchx, mieszka w Czeladzi. Pisarz, poeta, dziennikarz i menadżer ochrony zdrowia. Jeden z trzech członków założycieli polskiej fundacji „Okuliści dla Afryki”, prowadzącej działalność pomocową w kilku krajach afrykańskich

w kategorii haiku w języku angielskim Małgorzata Formanowska za

autumn fog –
suddenly in front of me
a cathedral

jesienna mgła –
i nagle tuż przede mną
katedra

Małgorzata Formanowska urodziła się i mieszka we Wrocławiu. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Należy do zespołu redakcyjnego rocznika Ptaki Wędrowne. Almanach Polskiego Stowarzyszenia Haiku oraz Internetowego Magazynu Polskiego Haiku: Papierowy Żuraw.

Nagrodą dla każdego z laureatów jest statuetka i 5.000 zł brutto. Nagrody ufundowała Anna Schröder.

Przypomnijmy, że do finału nominowani byli także:  Marta Majorka Chociłowska, Andrzej Eddie Dembonczyk, Wiesław Karliński i Sława Sibiga (w kategorii haiku w języku polskim) oraz Azi Kuder, Maria Tomczak i dwukrotnie Eugeniusz Zacharski (w kategorii haiku w języku angielskim) .

Ewa Tomaszewska (1957-2013) – poetka, tłumaczka i eseistka, popularyzatorka poezji haiku. Autorka m.in. „Antologii kanadyjskiego haiku” (1993) oraz „Antologii polskiego haiku” (2001).

 

 

Kategorie: Nagrody