Granice miłości

Przegląd

Obecnie w Polsce nawet pół miliona osób cierpi na chorobę Alzheimera. Ponad 90 procent pacjentów przeżywa ją wśród bliskich, w domu. Choroba dotyka więc całą rodzinę, wpływa na jej funkcjonowanie i codzienność. W tym kontekście warta zauważenia jest książka, którą Edycja Świętego Pawła oddała właśnie w ręce czytelników, pt. „To nadal ja. Prawdziwa historia o alzheimerze, miłości i niekończących się chwilach”.

Jej autor Flavio Pagano po pierwsze dotyka sedna problemu. Po drugie – co bardzo ważne – dodaje siły i pozwala zrozumieć mechanizmy choroby, która dzień po dniu tak bardzo zmienia człowieka na nią cierpiącego.
Z jednej strony mamy seniorkę neapolitańskiej rodziny, która słyszy przerażającą diagnozę: choroba Alzheimera. Nim kawałek po kawałku choroba odbierze jej tożsamość i całkowicie uzależni od bliskich, kobieta chce im przekazać „sekret udanego życia”. Z drugiej, nieco zbyt ekscentryczną, głośną, ale bardzo kochającą się włoską familię, która w obliczu wyroku („dowiedzieć się, że mama cierpi na alzheimera, to tak jakby uznać, że zmarła, ale pozostanie z nami jeszcze przez jakiś czas”) i spustoszeń, które sieje choroba, staje wobec odwiecznego dylematu: Oddać chorą do specjalnego ośrodka czy nadal się nią opiekować?

Ta pełna wzruszeń, momentami zabawna (!) historia o miłości, jej granicach, dobrych i złych emocjach, obawach i odwiecznych potrzebach oraz o poszukiwaniu szczęścia nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach, z pewnością zostanie Wam w pamięci. Polecamy.

 

Kategorie: Literatura