DW REBIS zaprasza na otwarcie wystawy „Antoine. Oddany pięknu” i premierę książki Marty Orzeszyny „Antoine de Paris”

Przegląd

 

DW Rebis zaprasza na otwarcie wystawy Antoine. Oddany pięknu, 19.09.2019 o godz. 17.00, Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Na wystawie prezentowane będą m.in. eksponaty pochodzące m.in. z prywatnej kolekcji Marty Orzeszyny.

17.09 do księgarń trafiła  też książka jej autorstwa, wydany przez REBIS tytuł Antoine de Paris.

W sobotę 21.09 w godz. 12.00- 13.00 autorka będzie podpisywała książkę podczas Międzynarodowych Targów Fryzjerskich i Kosmetycznych Beauty Days, PTAK Warsaw Expo, stoisko 460, hala C

 

O WYSTAWIE

 

Wystawa „Antoine. Oddany pięknu” Teatr Wielki – Opera Narodowa, Muzeum Teatralne

19 września – 30 listopada 2019

 

„Antoine. Oddany pięknu” to wystawa poświęcona Antoniemu Cierplikowskiemu,  która odbywa się  w 50 rocznicę wystawy w Teatrze Wielkim prezentującej jego projekty, kostiumy i peruki  do przedstawień teatralnych. Mija teraz także 110 rocznica obcięcia włosów na krótko aktorce Ewie Lavalliere do nowej roli,  co zrewolucjonizowało modę, ale też pośrednio przyczyniło się do emancypacji kobiet. Ekspozycja skupia się na związkach Antoine’a z modą, teatrem oraz filmem i ukazuje Antoine’a  de Paris, jako twórcę  wielkiego imperium kosmetycznego z salonami urody na całym świecie.

Na wystawie pokazujemy obiekty pochodzące z Muzeum Teatralnego, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Instytutu Sztuki PAN, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz kolekcji prywatnych Marty Orzeszyny, Adama Krupińskiego i Alaina Bernarda.

O KSIĄŻCE

 

PORYWAJĄCA HISTORIA WIELKIEGO ANTOINE’A, NAJSŁYNNIEJSZEGO STYLISTY WSZECH CZASÓW, OJCA NOWOCZESNEJ SZTUKI FRYZJERSKIEJ

Pochodzącego z Sieradza Antoniego Cierplikowskiego, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, znał cały świat – od Paryża, przez Stany Zjednoczone, po Australię i Nową Zelandię. Był geniuszem fryzjerstwa, wyjątkowym artystą i wizjonerem mody. Przez niemal 70 lat lansował trendy, stale prowokował i zaskakiwał swoim talentem. Jego przyjaciółmi byli ludzie sztuki, filmu i koronowane głowy, m.in.: Modigliani, Kisling, Dali, Picasso, Xawery Dunikowski, Jean Cocteau, Maurice Chevalier, Pola Negri, Jan Kiepura, Artur Rubinstein, Wallis, księżna Windsoru, Maria, królowa Rumunii czy Josephine Baker, Bette Davis, Elsa Schiaparelli oraz wiele innych sław. W książce opartej na najnowszych badaniach autorka odsłania kulisy życia prywatnego Antoine’a, opisuje jego oszałamiającą karierę, niezwykłe bogactwo, a wreszcie zaskakujący koniec burzliwego życia.

 

Marta Orzeszyna – znawczyni literatury i kultury francuskiej. Przez dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Tam poznała historię Antoine’a i zaczęła gromadzić informacje na jego temat. Po powrocie do Polski współpracowała z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk przy bestsellerowej powieści Podróż do miasta świateł. Jest również współautorką książki Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque oraz autorką powieści obyczajowej Gra o miłość. Mieszka w Namysłowie, z mężem i trzema synami.

 

Antoine posiadał sieć luksusowych salonów na całym świecie. 120 w samych Stanach Zjednoczonych, a także we Francji, w Anglii, Kanadzie, Australii, Japonii i w Polsce.

 

Był właścicielem fabryk kosmetyków marki Antoine de Paris i Bain de Soleil we Francji i Stanach Zjednoczonych. Ich wyroby sprzedawano na pięciu kontynentach.

 

Prowadził szkoły kosmetyczno-fryzjerskie kształtujące przyszłych pracowników salonów Antoine’a w Stanach Zjednoczonych i w Paryżu.

 

Założył ekskluzywne czasopismo lifestylowe  „Antoine. Dokument pour la femme moderne”.

Miał dwa prywatne samoloty: farmana 391 i stinsona reliant (takim samym latał Al Capone).

 

Za jedną wizytę w swoim salonie inkasował nawet 150 dolarów (równowartość dzisiejszych 2 tysięcy złotych). Za prywatną wizytę Antoine’a u klientki trzeba było zapłacić nawet 500 dolarów (dziś  to około 6 tysięcy złotych).

 

Do jego klientek należały Mata Hari, Josephine Baker, Bette Davis, Brigitte Bardot i Eleanor Roosevelt. Nadzorował pracę fryzjerów podczas koronacji Jerzego VI i Elżbiety II.

 

W latach siedemdziesiątych XX wieku sprzedał prawa do marek Antoine de Paris i Bain de Soleil za 17 milionów (dziś 86 milionów) dolarów. Obie marki istnieją do dziś, ale nie wiadomo, co się stało z gigantycznym majątkiem Antoine’a.

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis