100-lecie serii Biblioteka Narodowa

100-lecie serii Biblioteka Narodowa

Przegląd

Biblioteka Narodowa jest najstarszą serią wydawniczą w Polsce. Powstała w 1919 roku z inicjatywy profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i przez pierwsze lata ukazywała się pod szyldem Krakowskiej Spółki Wydawniczej. Od 1933 roku jej właścicielem jest nieprzerwanie Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Do końca 2019 roku w serii ukaże się łącznie 608 tomów.

W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia popularnej BN-ki Wydawnictwo Ossolineum przygotowało szereg premier wydawniczych, spotkań i wydarzeń towarzyszących, które do końca roku będą odbywać się w wielu miejscach Polski, a także w przestrzeni wirtualnej. Na czytelników czeka sporo niespodzianek potwierdzających, że seria mimo szacownego wieku i nobliwej okładki potrafi zaskoczyć współczesnych odbiorców literatury. Główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu zaplanowane zostały na 22 i 23 października 2019.

Szczegółowy program obchodów przedstawimy podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 26 września 2019 (czwartek) o godz. 12.00 w Refektarzu w gmachu głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przy ul. Szewskiej 37 we Wrocławiu. W konferencji wezmą udział dr Adolf Juzwenko – dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, prof. Stanisław Bereś – redaktor serii Biblioteka Narodowa i Dariusz Sośnicki – redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum.

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1827 roku we Lwowie i jest najstarszą działającą nieprzerwanie oficyną wydawniczą w Polsce. Tworząc kolejny rozdział w historii Wydawnictwa, zadajemy pytanie o rolę kanonu we współczesnym świecie i przyglądamy się polskiemu dziedzictwu z nowych, mniej oczywistych punktów widzenia.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Ossolineum