Escape room Witkacego. To Twoje „Jedyne wyjście”!

Escape room Witkacego. To Twoje „Jedyne wyjście”!

Przegląd

Pokoje zagadek dotarły do Polski w XXI wieku, niemniej już na początku zeszłego stulecia zagadki odgrywały znaczącą rolę w życiu kulturalnym Polaków i arystokratycznej bohemy. Witkacy w ten sposób zaprosił znajomych na swój potajemny ślub. Łamigłówkę rozszyfrował tylko August Zamoyski – ostatecznie jeden z nielicznych świadków ceremonii. Być może zabrakło podpowiedzi, która pomogłaby rozwiązać zagadkę pozostałym zaproszonym? Wskazówek na pewno nie zabraknie śmiałkom, którzy odważą się pokonać nowy pokój zagadek Witkacy – Piwnica w Room Escape przy ul. Śniadeckich 1/15 w Warszawie. Mroczne tajemnice S. I. Witkiewicza będzie można poznawać od 1 października do końca roku.

Pretekstem do stworzenia edukacyjnego escape roomu poświęconego Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, jednemu z najbardziej kontrowersyjnych artystów dwudziestolecia międzywojennego, było wydanie nowego egzemplarza półrocznika „Witkacy!” oraz 80. rocznica śmierci twórcy, która przypada 18 września 2019 r. Jak mówi Anna Wróblewska, współwłaściciel Room Escape Warszawa® w wywiadzie dla pisma: „To, co nam przyświecało to (…) myśl, że gdyby escape roomy istniały w międzywojniu, to Witkiewicz mógłby być ich częstym gościem. Ba! Może nawet tworzyłby scenariusze escape roomów na zamówienie, tak jak tworzył portrety dla przyjaciół”. Szczegółowe informacje na temat projektu oraz rezerwacji zabawy dostępne są na stronie: https://roomescape.pl/pokoj-zagadek-witkacy-piwnica/
Kultura w formie zagadek
Osoba i twórczość S. I. Witkiewicza doskonale pasują do formuły popularnych pokoi zagadek. Niejednokrotnie w utworach pisarza przewijał się wątek szukania wyjścia, zaś jego ostatnia, niedokończona powieść nosi tytuł nomen omen Jedyne wyjście. Również podpisy do obrazów Witkacy lubił szyfrować, zamieszczając w łamigłówkach informacje dotyczące chociażby środków odurzających, którymi wspomagał się podczas tworzenia danego dzieła. W pokoju nie zabranie przykładów portretów popełnionych chociażby pod wpływem „pifka” czy innych ulubionych używek autora, wymienionych w regulaminie jego Firmy Portretowej.
Życie, śmierć i pochówek Witkacego można określić mianem „komedii omyłek”. Uczestnicy zabawy poznają szczegóły bogatego życia towarzyskiego tego wybitnego, zwanego czule przez żonę „erotomanem”, artysty, międzywojnia. Odkryją, jak wielki wpływ potrafił wywierać na spotykane persony. Kobiety nie mogły się oprzeć jego urokowi, diabelskiej inteligencji i sile perswazji. Z jego powodu potrafiły nawet targnąć się na swoje życie! Historię tych zawiłych, tragicznie zakończonych relacji Witkiewicza będzie można poznać biorąc udział w zabawie escape room pt. „Witkacy – Piwnica”.
Witkacy za przewodnika
Życie i twórczość S. I. Witkiewicza będą przewodnikiem drużyny w dedykowanym mu escape roomie. Nie trzeba znać życia i twórczości Witkacego. Wszystkie fakty i podpowiedzi można znaleźć w pokoju. Co więcej, w wydostaniu się z pułapki będzie pomagał Mistrz Gry, który przez cały czas będzie czuwał nad przebiegiem zabawy. Dzięki kamerom monitorującym każdy etap, będzie naprowadzał grupę na rozwiązanie lub podpowiadał, na które dzieła, czy informacje dotyczące tego kontrowersyjnego artysty warto w danym momencie zwrócić szczególną uwagę. Wszystko po to, aby wydostać się z pokoju w planowe 60 minut i poznać intrygujące życie Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Poza ograniczeniem czasowym (60 minut na przejście pokoju) w escape roomie Witkacy – Piwnica obowiązują także inne uniwersalne dla tego typu rozrywki zasady. W zabawie może wziąć udział 2-5 osób, które podczas przygody muszą się ze sobą aktywnie komunikować – dzielić odkryciami, spostrzeżeniami, znaleziskami. Spostrzegawczość oraz zdolność logicznego myślenia i łączenia faktów, pomogą ułożyć elementy układanki w sensowną całość i odnaleźć klucz do „Jedynego Wyjścia”.
Nauczanie z duchem czasu (i Witkacego)
Zabawa w pokoju zagadek Witkacy – Piwnica będzie równie ciekawa i ekscytująca, co życie artysty. Jest to oryginalny pomysł na zweryfikowanie swojej wiedzy na temat Witkacego dla wszystkich jego sympatyków. Niemniej również ci, którzy do tej pory nie mieli okazji poznać historii życia i twórczości tej wielkiej postaci, bez problemu odnajdą się w tym escape roomie. Jak zapewnia Anna Wróblewska: „Nasze zagadki oparliśmy o rozpoznawalne motywy z twórczości Witkacego oraz o jego biografię. Proszę się jednak nie stresować – zabawa polega na tym, że wiedzę i podpowiedzi do rozwiązania zadań gracze znajdują zawsze wewnątrz pokoju, tak że nie trzeba przed przyjściem studiować życia i dorobku autora Pożegnania jesieni zbyt wnikliwie”.
Pokój zagadek Witkacy – Piwnica to idealna propozycja dla nauczycieli, którzy cenią nowatorskie podejście do procesu edukacji. Autorzy scenariusza dołożyli starań, aby uczestnicy gry lekko i przyjemnie, niby mimochodem przyswajali szczegóły fascynującego, barwnego i nietuzinkowego życia artysty.
Rozszyfruj Witkacego
Wyzwanie na miarę samego Witkacego można podjąć, dokonując rezerwacji pokoju Piwnica poprzez stronę internetową lub telefonicznie pod numerem telefonu +48 503 966 012, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie https://roomescape.pl/pokoj-zagadek-witkacy-piwnica/. Co istotne, pokój Witkacy – Piwnica jest pokojem układanym na wyraźne życzenie uczestników, dlatego ważne, aby podczas rezerwacji, w komentarzu wpisać hasło WITKACY. Tylko wtedy mamy pewność, że escape room Piwnica przekształci się na czas gry w opowieść o burzliwym życiu S. I. Witkiewicza. Dodatkowo, sięgając po magazyn „Witkacy!”, czytelnicy mają szansę rozszyfrować pierwszą łamigłówkę, której rozwiązanie umożliwi im otrzymanie zniżki na grę. Magazyn można nabyć m.in. w księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego, Instytutu Teatralnego, Lexicon, w Muzeum Tatrzańskim, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Antykwariacie Kwadryga czy Antykwariacie Logos. Sprzedaż wysyłkową pisma prowadzi Instytut Witkacego: http://witkacy.eu/wp/zamowienia/.
Nie uwierzysz, ale pomóc może Ci tylko Witkacy!

Room Escape Warszawa® wsparł finansowo wydanie magazynu poświęconego twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, który ukaże się w 80. rocznicę jego samobójczej śmierci.

Kategorie: Wydarzenia