Grupa Wydawnicza Foksal na nowy sezon – jesień 2019
Przegląd
- Typ: Nowości książkowe
- Marka: Grupa Foksal
Przerażająco aktualna „Chciwość” Marca Elsberga, kontynuacja bestsellerowego thrillera „Cokolwiek wybierzesz” Jakuba Szamałka, spektakularny debiut Małgorzaty Oliwii Sobczak, fascynująca opowieść o kucharzach dyktatorów Witolda Szabłowskiego i podróż do intymnego świata Andrzeja Seweryna. A do tego druga książka Malcolma XD i długo oczekiwany powrót Jarosława Kamińskiego.
Wspaniałe książki dla dzieci od Wilgi, w tym przepiękne „Everest” i „Ratujmy zwierzęta” oraz nowe historie dla wszystkich fanów Agnieszki Stelmaszyk, Marty Kisiel i Agnieszki Mielech. Świetnie zapowiadający się sezon na rynku wydawniczym rozpoczyna się już teraz.
PROZA POLSKA: UZDAŃSKI, CHROMRY, KAMIŃSKI, MALCOLM XD,
Transfer gwiazdy sieci do świata książki można uznać za wyjątkowo udany. Wydana na wiosnę pierwsza powieść Malcolma XD odniosła spektakularny sukces. Znanemu do tej pory głównie w Internecie autorowi udało się rozbawić do łez tysiące czytelników. „Emigracja” nadal utrzymuje się na listach bestsellerów, a Wydawnictwo W.A.B już zapowiada na listopad zbiór najsłynniejszych past autora. W książce pojawi się m.in. najbardziej znana w polskim Internecie historia – „Mój stary to fanatyk wędkarstwa”. To ukłon w stronę analogowych czytelników, którzy nie mieli dotychczas okazji zapoznać się z twórczością, z której zasłynął Malcolm. Od rozpoznawalności w Internecie zaczynał również Grzegorz Uzdański – znany jako autor popularnego, szczególnie w środowisku literackim, fanpejdża „Nowe wiersze sławnych poetów”, dziś ceniony pisarz. „Zaraz będzie po wszystkim” to przejmująca, ale niepozbawiona poczucia humoru opowieść o samotności.
Uzdański i Malcolm przetarli szlaki dla kolejnej internetowej osobowości. Już w październiku ukaże się pierwsza powieść jednego z najzabawniejszych polskich rysowników – Bolesława Chromrego. Jego debiut prozatorski to słodka historia o piesku imieniem Gizmo, która przeradza się w mrożącą krew w żyłach kryminalną intrygę. To także portret pokolenia wielkomiejskich trzydziestolatków. Opowiadając o Dorocie i Bartku, którzy wydają się sobie dalecy od mieszczańskiej obyczajowości, tymczasem do złudzenia przypominają wszystkich swoich znajomych, Chromry po raz kolejny udowadnia, że najśmieszniejsza jest prawda. „Pozwólcie pieskom przyjść do mnie” w księgarniach już od 2 października.
Jesienią przypomni o sobie także autor uznanej przez tygodnik Polityka za najlepszą powieść roku 2017 „Tylko Loli”, Jarosław Kamiński. Już w październiku premiera „Psy pożrą cało Jezebel”. To wstrząsająca historia kobiety targanej ogromnym poczuciem winy po samobójstwie piętnastoletniej córki, która odpowiedzi na pytanie o przyczyny jej śmierci będzie szukać w… sieci. Na półlegalnym portalu internetowym Sylwia zakłada profil, gdzie umieszcza filmy opowiadające o swojej traumie. Jej zapiski z niekończącej się żałoby przyciągają sporą publiczność. Za pośrednictwem Internetu poznaje tajemniczą dziewczynę – to, co dla innych stanowi objaw szaleństwa, jej wydaje się jedyną szansą, żeby zrozumieć, dlaczego jej córka odebrała sobie życie.
PROZA ZAGRANICZNA: LISPECTOR, GALEANO, POSTORINO
W połowie października ukaże się książka legendy brazylijskiej literatury – Clarice Lispector. W „Opowiadaniach wszystkich” zagląda pod podszewkę codzienności, opisuje ludzi otoczonych rodziną, a jednak samotnych. Bohaterkami Lispector są najczęściej kobiety duszące się w mieszczańskich konwenansach, próbujące pogodzić rolę gospodyni domowej z potrzebą zachowania indywidualności. Z końcem października na polskim rynku pojawi się książka należącego już do kanonu literatury latynoamerykańskiej Eduardo Galeano – „Dzieci czasu”. To 366 krótkich rozdziałów, które można czytać na raz i do których potem powraca się wielokrotnie.
Nikt wcześniej nie opowiedział ich historii. Międzynarodowy bestseller „Przy stole z Hitlerem” Roselli Postorino to oparta na faktach, wstrząsająca opowieść o kobietach ryzykujących codziennie swoje życie dla Führera. Autorka prowokuje pytania o współudział zwykłych ludzi w największej zbrodni w historii ludzkości. Bohaterka książki trafia do Wilczego Szańca, gdzie wraz z dziewięcioma innymi kobietami zmuszona jest do jedzenia posiłków zanim te trafią na stół przywódcy. Czy aby na pewno stoi po dobrej stronie historii? Co jest w stanie uzasadnić wola przetrwania? Premiera już na początku października.
KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER: ELSBERG, SZAMAŁEK, GALIŃSKI I GORĄCY DEBIUT MAŁGORZATY OLIWII SOBCZAK
Marc Elsberg ma status międzynarodowej gwiazdy literatury. Jego antyutopie są przerażająco bliskie rzeczywistości. Po spektakularnym sukcesie książek „Blackout”, „Zero” i „Helisa” w październiku ukaże się w Polsce międzynarodowy bestseller „Chciwość”. Pisarz podejmuje się gorącego tematu kryzysu, do którego doprowadził kapitalizm. Nierówności społeczne i wszechobecna bieda doprowadzają do masowych protestów. Bankructwo banków, korporacji i państw skutkuje międzynarodowym konfliktem, z którego korzyści czerpie garstka najbogatszych. Czy pisarz zna rozwiązanie na wyjście z kryzysu? Czytając najnowszą powieść Elsberga trudno nie odnieść wrażenia, że ponura wizja przyszłości z jego książek już się dzieje.
Jesień przyniesie także premierę debiutanckiej powieści Sørena Sveistrupa „Kasztanowy ludzik”. Autor szerokiej publiczności znany jest jako twórca hitowego serialu „The Killing” emitowanego w 120 państwach i uhonorowanego m.in. prestiżową nagrodą BAFTA. Thriller, który polecają najważniejsze zagraniczne media pokochają miłośnicy Stiega Larsonna, i Jo Nesbø. To opowieść o psychopacie, który terroryzuje Kopenhagę – krwawo morduje swe ofiary, a na miejscach zbrodni pozostawia ręcznie zrobione kasztanowe ludziki. Netflix już potwierdził powstanie serialu na podstawie książki.
Czytelnicy doczekają się także kontynuacji bestsellerowych kryminałów i thrillerów naszych rodzimych autorów. Ostatnie powieści Jakuba Szamałka i Jacka Galińskiego w zaledwie kilka dni po premierze trafiły na listy najlepiej sprzedających się książek. „Kimkolwiek jesteś” Szamałka to kontynuacja thrillera „Cokolwiek wybierzesz” polecanego m.in. przez Vincenta V. Severskiego, Wojciecha Chmielarza i Sylwię Chutnik. To pełna emocji opowieść o tym, co na co dzień trudno nam dostrzec. Wartka akcja i mocne osadzenie w rzeczywistości XXI wieku, rządzonego przez nowe technologie, sprawiają, że po przeczytaniu powieści trudno się otrząsnąć. Na 30 października zapowiadana jest także premiera komedii kryminalnej „Komórki się pani pomyliły” Galińskiego. Kolejny trup zburzy spokój dobrze znanej z „Kółko się pani urwało” emerytki – Zofii Wilkońskiej. Czy żyjącej całe życie w biedzie staruszce uda się uniknąć pokusie wystawnego życia? Szanse są naprawdę małe.
„Czerwień” Małgorzaty Oliwii Sobczak może być najbardziej elektryzującym debiutem kryminalnym tego roku. Autorka śmiało konkuruje z najwybitniejszymi polskimi twórcami tego gatunku. Morze wyrzuca na brzeg ciało kobiety. Okaleczenia na nim przypominają niewyjaśnioną sprawę z przeszłości. Wygląda na to, że na swoją kolejną ofiarę morderca czekał cierpliwie 17 lat. Premiera książki przypadnie na początek września – czas pustoszenia nadmorskich miasteczek.
LITERATURA FAKTU: SZABŁOWSKI, SEWERYN, NAPIÓRSKA, CRAZY NAUKA, SZKOŁA FILMOWA
Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Robert Więckiewicz czy Jan Englert – to tylko kilku z rozmówców Kingi Burzyńskiej – dziennikarki, jednej z najbardziej charakterystycznych prezenterek telewizyjnych w Polsce. W połowie września ukaże się druga część jej „Szkoły filmowej”. Wspomnienia z początku kariery i anegdoty najwybitniejszych polskich twórców, reżyserów i aktorów składają się na wielogłosową opowieść o trudnym i fascynującym aktorskim rzemiośle. Pod koniec października z kolei odbędzie się premiera książki „Ja prowadzę” . To historia życia Andrzeja Seweryna spisana przez Łukasza Klinke i Arkadiusza Bartosiaka. Serię wywiadów z polskimi pisarzami i artystami przeprowadziła na potrzeby swojej najnowszej książki Agata Napiórska. W II części inspirującego zbioru „Jak oni pracują” o rytuałach towarzyszących swojej pracy twórczej opowiedzieli m.in. Monika Brodka, Katarzyna Kozyra, Marcin Wicha i Zygmunt Miłoszewski.
Co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Książka Izy Komendołowicz „Rozwód po polsku” obnaży meandry rozstań. Autorka bestsellerowych „Ginekologów” opisuje co w nas wstępuje, kiedy przychodzi się rozwieść, jak się zachowujemy, co krzyczymy, jak zrzucamy na innych winę i jak próbujemy się usprawiedliwiać. To zbiór osobistych wypowiedzi osób w trakcie i po rozwodzie skonfrontowanych z szokującymi opowieściami adwokatów oraz przypadkami z gabinetów psychoterapeutów. Wszystkie tworzą razem mieszankę piorunującą i pouczającą.
Czy jedzenie może wpływać na politykę? Odpowiedzi na to pytanie szukał Witold Szabłowski, wybitny polski reportażysta, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. „Jak nakarmić dyktatora” jest zapisem kilkuletnich podróży po całym świecie w poszukiwaniu kucharzy Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husajna i innych tyranów. Na podstawie rozmów z nimi powstała fascynująca opowieść o wielkiej historii podglądanej przez kuchenne drzwi. To będzie jedno z ważniejszych reporterskich wydarzeń roku.
Z początkiem września ukaże się również arcyciekawa publikacja poświęcona fenomenowi muzyki disco polo – „Polski bajer”. Monika Borys, snując opowieść o latach 90. jako pierwsza stara się znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego ten gatunek został tak bardzo znienawidzony przez polską inteligencję.
Połowa października przyniesie pierwszą książkę Oli i Piotra Stanisławskich – założycieli Crazy Nauki, jednej z najpopularniejszych polskich stron przybliżających świat nauki właśnie. W „Fakt, nie mit” rozbierają na części pierwsze najpopularniejsze mity związane z nauką. Wyposażają czytelnika w zestaw narzędzi, które pozwalają dostrzec słabe punkty pseudonaukowych bzdur i rozbrajać je niczym bombę. „Fakt, nie mit” można czytać od deski do deski, ale też sięgnąć po nią, gdy przy świątecznym stole wuj zaczyna przekonywać, że Ziemia jest płaska, a stryjenka opowiada, jak to z nieszczelnego jelita uleczyła ją cudowna metoda polecana przez popularnego znachora-spawacza.
Trudnego tematu prześladowań mniejszości muzułmańskiej podjął się Marek Rabij w swojej najnowszej książce „Najważniejszy wrzesień świata”. Reportażysta kilkukrotnie podróżował do Mjanmy, przyglądał się warunkom panującym w obozach dla uchodźców i wysłuchał opowieści tych, którym udało się przeżyć. Tak powstał wstrząsający reportaż.
POWIEŚĆ OBYCZAJOWA: SYLWIA ZIENTEK, K.A. FIGARO, BEDNAREK I KACZANOWSKA
Do księgarń trafiło już polskie wydanie bestsellerowej powieści Gartha Steina „Sztuka ścigania się w deszczu”. Książka towarzyszy polskiej premierze jej ekranizacji – w role główne w filmie wcielają się Amanda Seyfried i Kevin Costner. To poruszająca opowieść o psie, przekonanym, że w następnym wcieleniu będzie człowiekiem. Enzo uważnie obserwuje otaczający go świat i dochodzi do zadziwiających spostrzeżeń. Czy uda mu się nauczyć ludzi, jak być człowiekiem? To historia, którą pokochają fani książki „Był sobie pies”.
Po wakacjach w księgarniach pojawi się również najnowsza powieść Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, autorek bestsellerowego „Ogrodu Zuzanny”. Bohaterka książki „Galopem po szczęście” ma 39 lat, właśnie się rozwiodła i nie ma właściwie nic – ani związku, ani mieszkania, ani pieniędzy. Z 15-letnią córką wraca do rodzinnego miasta. Czy uda się jej poskładać życie na nowo? Fanki literatury obyczajowej z pewnością ucieszy fakt, że już w połowie września odbędzie się premiera najnowszej powieści Sylwii Zientek „Hotel Varsovie. Królewski szpieg”. To trzeci i ostatni tom barwnej historii warszawskich hotelarzy na tle zmieniającej się historii stolicy. Jeszcze w wakacje ukaże się wyczekiwana przez miłośniczki pikantnej literatury – druga część „Prostego układu” K.A. Figaro – historii gorącego romansu Łucji i Dymitra. Czy uczucia staną na drodze niezobowiązującego układu, który ze sobą zawarli? „Zranione uczucia” już w księgarniach.
Pod koniec roku na rynku zaczną pojawiać się świąteczne opowieści idealne na chłodne zimowe wieczory. W połowie listopada premiera dwóch magicznych książek – „Szczęścia z piernika” Tomasza Betchera i „Zanim Cię zapomnę” Karoliny Głogowskiej i Katarzyny Troszczyńskiej. Betcher określany mianem „polskiego Nicholasa Sparksa” opowiada historię trojga ludzi, których ścieżki przecinają się w Toruniu tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Zasypane śniegiem miasto, poruszające serca dźwięki gitary i pachnąca piernikami kawiarnia… Ta książka roztopi nawet najtwardszy lód. Głogowskiej i Troszczyńskiej udało się z kolei odnaleźć magię świąt w kompletnie „niemagicznej” rzeczywistości. „Zanim Cię zapomnę” to pełna cierpkiego humoru opowieść o minionej gwieździe polskiego teatru. Tuż przed mikołajkami ukaże się także „Wigilijny Pech”. Bohaterkę powieści Magdaleny Kubasiewicz zawsze akurat w święta spotykają same katastrofy. I w tym roku los jej nie odpuści. Właśnie rzucił ją chłopak, a lada moment ślub młodszej siostry, na który będzie musiała pójść sama. Co jeszcze może pójść nie tak?
PORADNIKI: SZTUKA PROSTEGO ŻYCIA, WYKORZYSTUJĘ, NIE MARNUJĘ, NAKARM SWÓJ MÓZG
Skoro wiemy już „Jak uratować świat”, teraz czas na eko-planer Sylwii Majcher, autorki bestsellerowej książki „Gotuję, nie marnuję”. Dziennikarka wyznaje metodę małych kroczków. Dzięki dopasowanym do pory roku wyzwaniom, poradom i przepisom, udowadnia, że zmiana codziennych nawyków może być łatwa, przyjemna i co najważniejsze – realna. „Wykorzystuję, nie marnuję” to doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby wprowadzić pozytywne dla siebie oraz dla środowiska zmiany. Premiera książki już 2 października. Tym, którzy starają się osiągnąć wewnętrzny spokój i szczęście, na ratunek spieszy Shunmyo Masuno, autor „Sztuki prostego życia”. Buddyjski mnich pokazuje, jak praktykować zen w codziennym życiu za pomocą prostych oraz praktycznych wskazówek.
Którego dnia Bóg stworzył grzyby? Odpowiedź na to pytanie zna tylko Zofia Leszczyńska-Niziołek, autorka „Polowania na grzyby”. To nie jest zwykły atlas grzybów. Tu konkretne informacje przeplatają się z anegdotami i prywatnymi historiami autorki. Całość ilustrują niesamowite zdjęcia i praktyczne porady. Po tej książce każdy zapragnie zostać grzybiarzem! Premiera już na początku września. W tym samym czasie ukaże się pozycja dla wszystkich obecnych i przyszłych opiekunów psów. W książce „Słuchając psa” zawodowi trenerzy i psi behawioryści Zofia Zaniewska i Piotr Wojtków uczą jak zrozumieć, wychować i wyszkolić psa, biorąc pod uwagę, że, tak jak człowiek, ma też swoje emocje.
„Nakarm swój mózg” to książka nie tylko dla miłośników zdrowego stylu życia. Delia McCabe dostarcza fascynujących informacji o produktach mających pozytywny wpływ na działanie naszego najważniejszego i… najgłodniejszego organu. Przedstawia ponad 100 wegańskich i bezglutenowych przepisów oraz udziela cennych wskazówek dotyczących przygotowania posiłków, które odżywią zarówno ciało, jak i umysł. Nakładem wydawnictwa Buchmann ukaże się także wyjątkowo wydana „Portugalia do zjedzenia” Bartka Kieżuna. To niezwykle smaczny przewodnik po jednym z najchętniej odwiedzanych europejskich krajów. Znajdują się w nim zarówno fantastyczne przepisy, jak i pasjonujące opowieści o historii i sztuce.
FANTASY I SF
Po doskonale przyjętym „Pierwszym roku” i „Adeptce” nadszedł czas na „Kandydatkę” Rachel E. Carter! Dwudziestoletnia Ryiah jest czarną maginią frakcji bojowej, ale nie jest Czarnym Magiem. Jeszcze. Niemal od zawsze pragnęła zdobyć legendarną szatę, jednak tylko tego jednego roku będzie mogła wziąć udział w prestiżowym – i jedynym w swoim rodzaju – turnieju dla magów. Szkoda, że będzie musiała wystąpić przeciwko pewnemu księciu – temu, którego dotąd jeszcze nigdy nie pokonała.
W październiku Wydawnictwo Uroboros zaprosi czytelników do nowego uniwersum. „Berło Ziemi” A.C. Gaughen to pierwszy tom wciągającej tetralogii z Żywiołami w tle. Shalia jest dumną córką pustyni, ale po latach niszczycielskiej wojny z sąsiednim królestwem jej lud desperacko pragnie końca konfliktu. Chcąc wymienić wolność na bezpieczeństwo swojej rodziny, Shalia zostaje królową Krain Kości – kraju, w którym magia jest zakazana, a Żywioły – ludzie kontrolujący ziemię, powietrze, ogień i wodę – są traktowani jak zdrajcy. Wkrótce jednak dowiaduje się, że jedynym pragnieniem jej męża, Calixa, jest zniszczenie Żywiołów.
Jeszcze przed swoją koronacją Shalia odkrywa, że ma moc nad ziemią. Uwięziona między irracjonalną nienawiścią męża do Żywiołów a niebezpiecznym buntem prowadzonym przez własnego brata, Shalia musi wykorzystać swoją moc i dokonać niemożliwego wyboru: ocalić swoją rodzinę, ocalić Żywioły lub ocalić siebie. Powieść idealna dla fanek i fanów Sarah J. Maas!
Polski mocny akcept jesienią to „Fałszywy Pieśniarz” Martyny Raduchowskiej, laureatki plebiscytu Książka Roku Science Fiction w serwisie Lubimyczytac.pl i nagrody Kwazar. Raduchowska powraca w doskonałej formie w bezpośredniej kontynuacji “Szamanki od umarlaków” i “Demona Luster”, a premiera nastąpi już 30 października.
Listopad to nowa odsłona „Szklanego tronu” Sarah J. Maas! Światowy bestseller fantasy ukaże się 13 listopada w ekskluzywnej limitowanej oprawie twardej i z oryginalną, dedykowaną polskiemu czytelnikowi okładką autorstwa Dominika Brońka!
Również 13 listopada światło dzienne ujrzy wyczekiwany i wytęskniony pierwszy tom nowokanonicznego Thrawna – „Star Wars. Thrawn” Timothy’ego Zahna! Timothy Zahn, autor uwielbianej przez fanów Legend Trylogii Thrawna, powraca z kolejną powieścią o niebieskoskórym dowódcy, tym razem opowiadając o początkach jego kariery. Co sprawiło, że Thrawn stał się tak bezwzględnym wojskowym? Zanurz się w jego świat… jeśli jesteś na to gotowy.
DLA MŁODYCH DOROSŁYCH: GARCIA, STEWARD i… NIESPODZIANKA
Warto będzie czekać całe wakacje na zapowiadane na jesień premiery Wydawnictwa YA. Już październiku ukaże się „The Resolutions” Mii Garcii – wyjątkowo ciepła i poruszająca opowieść o paczce przyjaciół, przed którymi ostatni rok szkoły średniej. Do tej pory Lee, Ryan i Nora byli nierozłączni, już za kilka miesięcy każdy pójdzie w swoją stronę. Wiedząc, że niedługo będą musieli się rozejść, postanawiają narzucić sobie nawzajem noworoczne postanowienia. Nie wiedzą jeszcze, że pozornie błahe zadania mogą całkowicie zmienić ich życie.
A dla fanów mroczniejszej literatury „Skrzynia ofiarna” Martina Stewarda. Paranormalny thriller porównywany do „Stranger Things” trafi do księgarń już w połowie września. W upalne wakacje 1982 roku czwórka bohaterów zostaje połączona przez więzy przyjaźni… oraz mroczny sekret, który po latach powraca, aby ich nawiedzać. Kiedy nastolatki znajdują w lesie starożytną kamienną skrzynię, pod wpływem sennej wizji postanawiają złożyć w niej ofiary. Każde z nich oddaje coś wyjątkowo bliskiego swojemu sercu. Zawierają przy tym pakt: nigdy nie powrócą do skrzyni nocą, nigdy nie przyjdą do niej samotnie i nigdy nie zabiorą z niej swoich darów. Cztery lata później losy dawnych przyjaciół łączy ze sobą seria przerażających, krwawych wypadków, która może oznaczać tylko jedno – któreś z nich złamało przysięgę. To książka, która wciąga, ekscytuje i przeraża.
Na koniec roku czeka nas jeszcze pewna niespodzianka od jednej z najpopularniejszych postaci polskiego internetu… ale o tym w swoim czasie.
KSIĄŻKI DLA DZIECI: STELMASZYK, KISIEL, MIELECH i DUUUŻO PRZYRODY
Już w sierpniu mali miłośnicy przyrody z pewnością ucieszą się z kolejnych tytułów z przepięknie ilustrowanej serii Młodzi przyrodnicy – „Wybrzeże”, „Leśne stworzenia”, „Kwiaty” oraz „Dzień i noc”. Książeczki napisane są prostym językiem, dzięki czemu są doskonałym wyborem podczas pierwszych prób samodzielnego czytania.
Na dzieci w wieku 0-2 lat czeka dużo nowości m.in. seria – To moja bajka, w której dziecko może odegrać główną rolę. To cztery książki do spersonalizowania – dla najmłodszych: „Baletnica” i „Strażak”, a dla dzieci w wieku przedszkolnym – „Jeździ koparką” i „Ratuje przyjaciół”. Z kolei Rymowanki maluszka to seria książeczek w których znalazły się klasyczne wierszyki. Znane i lubiane rymowanki jak Lata osa koło nosa, A-a-a…Kotki dwa, Sroczka kaszkę ważyła czy Mam chusteczkę haftowaną to nie tylko świetna zabawa dla najmłodszych, lecz także stymulacja prawidłowego rozwoju malucha.
Dla wszystkich dziewczynek, które przygotowują już szkolne wyposażenie, Agnieszka Mielech przygotowała „Szkolnik Superdziewczyny”. Razem z Emi i Tajnym Klubem Superdziewczyn młode czytelniczki i czytelnicy będą mogli zaplanować naukę i ważne wydarzenia, czy ogarnąć prace domowe. Dzięki historiom znanych superdziewczyn takich jak Lady Gaga, Maria Szarapova czy Wisława Szymborska przekonają się, że warto spełniać swoje marzenia!
We wrześniu premiera „Małpki wiercipiętki” i „Wielkiej podróży małego ptaszka” – to pełne ciepła opowieści o tym, że zawsze należy być sobą oraz o potędze prawdziwej przyjaźni. Książeczki przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-8 lat.
Młodzi czytelnicy i czytelniczki z pewnością pamiętają zwariowaną rodzinę Mazurskich. Już w październiku ukaże się kolejny tom nowej serii podróżniczo-przygodowej Agnieszki Stelmaszyk – „Mazurscy w podróży. Porwanie Prozerpiny”. Mazurscy nigdy nie mają dość przygód i poznawania świata! Gdy tylko zaczynają się kolejne wakacje, pakują walizki i wyruszają w następną podróż. Tym razem ich marzeniem jest zobaczenie na własne oczy Oceanu Atlantyckiego, zwiedzenie Berlina, Akwizgranu, Normandii, Bretanii i kilku innych ekscytujących części Europy. Członkowie tej zwariowanej rodziny przyciągają jednak kłopoty jak magnes, więc po drodze ponownie znajdują się w samym centrum niebezpiecznej kryminalnej intrygi!
Dla miłośników Emi Agnieszka Mielech przygotowała kolejny tytuł, którego premiera już w październiku – „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Polarna Wyprawa”. Przyjaciele marzą o dołączeniu do zagadkowej Polarnej Wyprawy i zrobią wszystko, aby stać się częścią ekspedycji, która wyruszy w góry jeździć na nartach i spędzać czas z psami husky. Na Tajny Klub czeka mnóstwo niezwykłych przygód i sportowych atrakcji: nocleg na śniegu w tipi, jazda w prawdziwym psim zaprzęgu i pasowanie na polarników! Kolejna tajna misja przyniesie nowe przyjaźnie i udowodni, że dla paczki nie ma rzeczy niemożliwych.
Dzieci w wieku 9-12 lat już w październiku będą mogły poznać niesamowitą historię o Edmundzie Hillarym i Tenzingu Norgayu, którzy jako pierwsi w historii wspięli się na szczyt Mount Everest. Książka napisana w przystępny dla dzieci sposób, opowiada historię pierwszego zdobycia dachu świata. To także opowieść o tym, że każdy z nas ma wpływ na rzeczywistość wokół nas. Premiera książki „Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia” już 16 października 2019.
Listopad przyniesie kolejne tytuły dla miłośników przyrody i zwierząt. „Ratujmy zwierzęta” to pięknie ilustrowana książka o zagrożonych wyginięciem gatunkach zwierząt. Każdy z rozdziałów skupia się na najbardziej fascynujących przykładach z danego kontynentu. Dziecko pozna ciekawe fakty dotyczące poszczególnych gatunków zwierząt, a także dowie się z jakich powodów grozi im wyginięcie i jakie działania są podejmowane, aby temu zapobiec.
W listopadzie dzieciaki będą mogły poznać – „Gryzaka” – bardzo ciekawskiego potworka, który wprost uwielbia żuć, chrupać i zatapiać ząbki we wszystkim, co znajdzie się w jego zasięgu! W każdej części swoich przygód wygryza sobie drogę ze swojej książki do innych opowieści. Przezabawna książeczka dla dzieci w wieku 3-5 lat.
Już 10 października premiera wydania specjalnego serii „Spirit Animals” – „Opowieści zwierzoduchów”, którego współautorem jest Brandon Mull. Historia skupia się wokół czterech Wielkich Bestii – lamparcicy Urazy, pandy Jhi, wilka Briggana, sokolicy Essix – które w imię obrony świata Erdas poświęciły wszystko, co mogły. Czytelnicy i czytelniczki poznają fantastyczne opowieści o sile przyjaźni i odwagi oraz dowiedzą się dlaczego warto zachować wierność swoim wartościom i ideałom. Warto zaopatrzyć się w egzemplarz, szczególnie że w tym roku będzie można zdobyć autograf autora, który… przyjeżdża do Polski, w tym na Krakowskie Targi Książki!
Jeszcze w tym sezonie kolejna gratka – ukaże się nowy tom o Lichu! Po zachwycającej i nagradzanej powieści „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” Marta Kisiel stworzyła kolejne urocze, radosne i mądre przygody Licha z alergią na pierze. Wydaje się, że zwyczajność na dobre zagościła w życiu Bożka, niezwykłego chłopca z niezwykłą tajemnicą. Nie na długo. Po tym, jak nad wyraz udana impreza, taka z planszówkami, popcornem i francuskimi tostami na słodko, kończy się zbiorową kwarantanną, Bożek wraz z Tsadkielem i Guciem muszą spędzić ferie u ciotki w samym sercu przedziwnego lasu. Wkrótce odkrywają, że z pozoru nudne, zaśnieżone odludzie kryje wiele niespodzianek… Seria którą kochają dzieci, dorośli i reszta!
Na Święta Bożego Narodzenia Wilga przygotowała garść klimatycznych i mądrych tytułów, które doskonale sprawdzą się jako prezenty na Gwiazdkę. Dzieciaki z pewnością będą zachwycone uroczymi opowiadaniami popularnej autorki dziecięcej – Anieli Cholewińskiej – Szkolik – „Pierwsza Gwiazdka nad Świerkową Polaną”. Zwierzątka z Leśnego Przedszkola nie mogą doczekać się świąt Bożego Narodzenia. Sarenka Iskierka, piernikowy Łakomczuszek – miś Kłębuszek to tylko niektóre z nich. Piękna historia o tym, że warto być bezinteresownie dobrym, nie tylko w święta. Wilga poleca także inne świąteczne tytuły, między innymi „Pomocnika Świętego Mikołaja”, „Gdzie mieszka szczęście”, „Wyjątkowy prezent Świętego Mikołaja”, „List od….3” – to tylko niektóre z nich!