Stowarzyszenie im. Marka Hłaski chce odbudować obecność pisarza w przestrzeni kultury

Dzisiaj przypada 50.rocznica śmierci Marka Hłaski. Pisarz zmarł 14 czerwca 1969 r. w niemieckim Wiesbaden, miał 35 lat.  Jego prochy sprowadzono do Polski w 1975 roku. Na nagrobku Hłaski na cmentarzu na Powązkach w Warszawie literat i kamieniarz Jan Himilsbach wykuł napis, który zasugerowała matka Hłaski: „Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni”.

Znana jest legenda Hłaski oparta na mitach i wiadomościach z trzeciej ręki, ale nie zawiera ona faktycznej wiedzy o pisarzu. Ten powielany fałszywy obraz Hłaski oddala nas od niego i od jego twórczości. Chcielibyśmy to zmienić” – deklaruje  Monika Malessa-Drohomirecka, prezes niedawno założonego w Krakowie  Stowarzyszenia im. Marka Hłaski. Obok niej, Stowarzyszenie tworzą: Agnieszka Czyżewska, bliska krewna Marka Hłaski, Maciej Melecki, dyrektor Instytutu Mikołowskiego, Magdalena Kraszewska, malarka, właścicielka galerii sztuki w Zakopanem, a także ludzie młodzi, studenci i doktoranci Wydziału Polonistyki i Rusycystyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Ale do stowarzyszenia może należeć każdy, komu nie jest obce nazwisko Hłaski i kto chciałby bliżej poznać jego twórczość” – dodaje Drohomirecka, w rozmowie z Joanną Barańską dla Onet.pl .

„Historia literatury zna wiele takich przypadków, gdy ulega zapomnieniu wybitny twórca. Działo się tak i będzie działo nadal – w każdym czasie i w różnych miejscach. W przypadku Marka Hłaski sytuacja jest bardziej złożona. Jego książki nie zalegają na bibliotecznych półkach – są prawie w ciągłym czytaniu. Kolejne pokolenia wciąż zasilają rzesze miłośników jego prozy” – czytamy w deklaracji założycielskiej stowarzyszenia.

W listopadzie Stowarzyszenie im. Marka Hłaski planuje, wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym, przygotowanie wystawy opowiadającej o życiu i pisarstwie patrona.

 

 

 

 

źródło: Onet.pl,  Dzieje.pl

Kategorie: Wydarzenia