„Infrastruktura bibliotek” na międzynarodowej konferencji „Architektura i budowa bibliotek” w Pradze

Przegląd

Instytut Książki przedstawił ponad dwustuosobowej grupie czeskich bibliotekarzy efekty programu „Infrastruktura bibliotek”, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Prezentacja Jakuba Pacześniaka miała miejsce w Pradze, podczas spotkania bibliotekarzy, przy okazji walnego zgromadzenia SKIP (Stowarzyszenia Bibliotekarzy i Pracowników Informacji Republiki Czeskiej), połączonego z wręczeniem nagród dla najlepszych czeskich bibliotekarzy.

Na konferencji wystąpili także specjaliści z Francji, Niemiec i Słowacji. Blok spotkań służył wymianie pomysłów i doświadczeń, wzajemnej inspiracji, prezentacji osiągnięć i wskazaniu kierunków rozwoju bibliotek.

W ramach działań wokół „Infrastruktury bibliotek” odbyła się na początku czerwca wizyta studyjna polskich bibliotekarzy w bibliotekach Austrii i Niemiec (uczestniczyło w niej blisko 50 osób z całego kraju), zorganizowana przez Instytut Książki jako kontynuacja Seminarium „Biblioteka Nowa”.

W tym roku bibliotekarze czescy odwiedzili polskie biblioteki  w (ramach „Infrastruktury” ) w:  Czarnym Borze na Dolnym Śląsku, w Świeciu w woj. kujawsko-pomorskim czy w Rumi na Pomorzu (Stacja Kultura). Na trasie znalazły się także Biblioteka Grafit we Wrocławiu, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Sopoteka, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy i Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego „Koszykowa” oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.

Program wizyty studyjnej dla bibliotekarzy czeskich opracował Instytut Książki.We wrześniu, w drugiej części tegorocznej edycji Seminarium „Biblioteka Nowa”, w bibliotekach w Starym Sączu (także zrealizowanej w ramach „Infrastruktury bibliotek”) i Rumi odbędą się warsztaty poświęcone architekturze i aranżacji wnętrz bibliotecznych.

O szczegółach Instytut Książki poinformuje wkrótce.