Tomasz Bąk z nagrodą Barańczaka

Do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowano troje autorów: Mirę Marcinów za książkę „Historia polskiego szaleństwa”, Dawida Szkołę za eseistyczne „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu” i Tomasza Bąka za tom wierszy „Utylizacja. Pęta miast”.

Nazwisko zwycięzcy poznaliśmy podczas Gali Poznańskiej Nagrody Literackiej, która odbyła się w środę, 15 maja, w Collegium Maius UAM. Jak już wcześniej informowaliśmy, tegorocznym laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został Wiesław Myśliwski, jeden z największych polskich pisarzy, który otrzymał to wyróżnienie także podczas środowej gali. Laureatem Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka został Tomasz Bąk .

Tomasz Bąk – ur. w 1991 r. w Tomaszowie Mazowieckim, poeta. Dwukrotnie nominowany do nagrody głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Laureat Konkursu Poetyckiego im. Klemensa Janickiego w 2011 za projekt tomu „Kanada”. Po ukazaniu się tomu Kanada otrzymał III nagrodę VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” (2012) na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2011 oraz  Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2012 za debiut roku. W 2017 roku nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom „[beep] generation” i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom „Utylizacja. Pęta miast” (2019). Mieszka we Wrocławiu.

Dorobek:

Kanada, Poznań 2011.

[beep] Generation, Poznań 2016.

Utylizacja. Pęta miast, Poznań 2018.

 

Kategorie: Nagrody