Nagroda Księżniczki Asturii dla Siri Hustvedt

Nagroda Księżniczki Asturii dla Siri Hustvedt

Przegląd

Siri Hustvedt, amerykańska pisarka i eseistka norweskiego pochodzenia, otrzymała w środę prestiżową Nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie literatury za ambitną twórczość, zgłębiającą z perspektywy feministycznej niepokojące aspekty teraźniejszości.

Hustvedt, urodzona w stanie Minnesota, jest autorką powieści, esejów i wierszy, w których dała wyraz swoim zainteresowaniom neuronauką, psychoanalizą i które tłumaczono na 30 języków.

W Polsce ukazały się jej powieści Na oślep w tłumaczeniu Krzysztofa Obłuckiego w 1999 roku, rok później Oczarowanie Lily Dahl w tłumaczeniu Magdaleny Słysz, Co kochałem w przekładzie Renaty Gorczyńskiej w 2006 roku, Amerykańskie smutki w 2011 roku w tłumaczeniu Wojsława Brydaka, a w 2016 roku Świat w płomieniach przetłumaczony przez Jerzego Kozłowskiego.

Pisarka  była gościem Festiwalu Conrada w Krakowie w 2017 roku.

Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Po wstąpieniu w 2014 r. na tron fundatora nagrody, księcia Filipa, fundacja przyznająca ją od 1981 r. działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest teraz starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji – Eleonora Burbon Ortiz.

Wynosząca 50 tys. euro nagroda jest przyznawana co roku w ośmiu dziedzinach, takich jak m.in. sztuka i badania naukowe. Wyróżnienie nazywane jest często „hiszpańską nagrodą Nobla”.

Dwa lata temu Literacką Nagrodę Księżniczki Asturii otrzymał Adam Zagajewski.

 

za Instytut Książki

Kategorie: Nagrody