Minister kultury odznaczył Adama Bujaka Złotym Medalem Gloria Artis

Minister kultury odznaczył Adama Bujaka Złotym Medalem Gloria Artis

Przegląd

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński odznaczył w czwartek fotografika Adama Bujaka Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wyróżnienie za szczególne osiągnięcia artystyczne i działalność na rzecz kultury polskiej, wicepremier wręczył podczas spotkania z okazji 55-lecia pracy twórczej artysty.

„To wybitny fotograf, kronikarz życia Karola Wojtyły, później Jana Pawła II. Ale znamy go także jako fotografa Polski, Krakowa, fotografa klasztorów i zakonów, ludzi, budynków, architektury” – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Jak zaznaczył wicepremier naturalne jest, że „odznaczenia są symbolicznym znakiem hołdu, jakie państwo polskie może złożyć wobec największych twórców”. „I takim hołdem jest Złoty Medal Gloria Artis” – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Adam Bujak urodził się 12 maja 1942 r. w Krakowie. Od 1967 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 1970 r. jest członkiem Royal Photographic Society w Londynie. Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły – najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II, przez co nazywany jest „fotografem papieskim”. Bujak jest także autorem albumów poświęconych polskiej architekturze i historii. Należy również do Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii – uznawanej przez UNESCO instytucji zrzeszającej organizacje fotograficzne z ponad 85 krajów członkowskich. Od 1965 r. jest członkiem Arcybractwa Męki Pańskiej, a od 2009 r. – Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Ma na swoim koncie ponad 130 albumów fotograficznych, książek, plakatów i kalendarzy. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku. Od 1996 r. współpracuje z krakowskim wydawnictwem Biały Kruk, w którym ukazało się blisko sto pozycji z jego fotografiami. Do 1989 r. publikował w „Tygodniku Powszechnym”. Fotografie Adama Bujaka wystawiane były m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Krzysztofory w Krakowie, Galerii ZPAF w Krakowie, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie oraz George Eastman House w Rochester w stanie Nowy Jork.

Adam Bujak został odznaczony m.in. Orderem św. Marii Magdaleny, Orderem Wielkiego św. Zygmunta i medalem Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), jest też laureatem m.in. nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia „Totus 2003” za „osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” oraz nagrody Feniks Maltański „za wypełnianie przestrzeni publicznej znaczącymi wydarzeniami artystycznymi, niosącymi przesłanie wartości chrześcijańskich”. W 2005 r. został uhonorowany przez ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2017 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego. Rok później został członkiem Kapituły Orderu Orła Białego.

 

za MKIDN

Kategorie: Wydarzenia