„Kominiarz/Piekarz” Dominiki Czerniak-Chojnackiej z Bologna Ragazzi Award

„Kominiarz/Piekarz” Dominiki Czerniak-Chojnackiej z Bologna Ragazzi Award

Przegląd

Książka „Kominiarz/Piekarz” z tekstem i ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej otrzymała specjalne wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii książek dla najmłodszych.

Wykorzystując graficzną grę kontrastującymi przeciwieństwami, książka przedstawia dwie równoległe historie, które spotykają się pośrodku. Codzienne gesty dorosłych wyjaśnione zostały za pomocą sytuacji z życia dwóch braci wykonujących bardzo różne zawody. Ilustracje cechuje wyrafinowana prostota. Wykorzystanie bieli i czerni podkreśla różnice między dwoma zajęciami, a dodanie czerwieni stwarza atrakcyjny efekt wizualny. Dynamiczna i wyraźnie muzyczna sekwencja obrazów w wyjątkowo efektywny sposób stymuluje wrażliwość estetyczną i emocjonalną małych dzieci” – uzasadniło werdykt jury.

BolognaRagazzi Award przyznawana jest wydawcom przez międzynarodowe targi książki dziecięcej Bologna Children’s Book Fair za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci i młodzieży. Wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction i Opera Prima – dla debiutujących autorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych. W tym roku kategorią specjalną było TODDLER – książki dla dzieci do 3 roku życia.
Wśród nadesłanych ok. 300 zgłoszeń pod względem jakości i ilości zdecydowanie wyróżniały się Francja i – zaraz za nią – Polska.

 

 

 

źródło Instytut Książki

Kategorie: Nagrody