Wyniki trzeciej edycji międzynarodowego konkursu JASNOWIDZE

Zakończyła się trzecia edycja konkursu Jasnowidze. Zgłoszono 530 prac z 35 krajów świata: 370 z Polski i  160 z zagranicy.

Jury międzynarodowe w składzie: Rotraut Susanne Berner, Bernardo P. Carvalho, Anna Maria Czernow i Piotr Karski przyznało jedną nagrodę główną w wysokości 2500 euro oraz trzy równorzędne wyróżnienia.

 

Nagroda główna: „Daj mi spokój” Ani Gawron

„Daj mi spokój” Ani Gawron wyróżnia się właśnie tą niezbędną w książce ilustrowanej równowagą między poszczególnymi elementami. Jury zachwyciła konsekwentna forma graficzna – ograniczenie do trzech kolorów oraz prostota ilustracji w połączeniu ze sprawnym warsztatem. Dzięki redukcji środków wyrazu narracja jest czysta i mocna, znakomicie dopasowana do wyrazistej sylwetki głównej bohaterki. Uwagę zwraca ciekawa typografia, komiksowe dymki sugerują bezpośrednie zwracanie się do czytelnika. Tekst w inteligentny sposób wykorzystuje paradoks językowy słowa „spokój”, ze swadą buduje na nim niebanalną historię.
„Daj mi spokój” to jeden z niewielu konkursowych projektów posługujących się humorem i groteską. Zachęca do pracy interpretacyjnej, stawiając pytanie o bycie rodzicem i dzieckiem w nowoczesnym, pozbawionym dydaktyzmu kontekście.

 

Wyróżnienie: „Pan Plama” Dominika Nawrockiego

 

 

Zaletą tego interesującego projektu są ilustracje: proste, swobodne, niewymuszone, a przy tym profesjonalne. Spodobała nam się historia – trafnym pomysłem jest postawienie abstrakcyjnego tytułowego bohatera w uniwersalnej sytuacji poszukiwania własnego miejsca w świecie. Perypetie zabawnego Plamy subtelnie uwydatnia dyscyplina kolorystyczna i efekt „przybrudzenia” stron. Poprawić należałoby typografię oraz nieco monotonną kompozycję.
Słabością projektu jest brak jakościowej równowagi między ilustracjami a tekstem – zbyt ciężkim, przesadnie filozofującym – który nie koresponduje z zabawną lekkością ilustracji. Za wiele też w nim objaśniania, przez co czytelnik dostaje mało przestrzeni dla interpretacji i wyobraźni.

 

Wyróżnienie: „Ogłoszenia dzieci, nie dzieci, stworzeń i rzeczy” z tekstem Doroty Kassjanowicz i ilustracjami Pauliny Daniluk

 

„Ogłoszenia…” zwróciły naszą uwagę ciekawą koncepcją zabawnych anonsów, zapraszającą młodego czytelnika do kreatywności i wymyślania kolejnych, własnych już propozycji. Zgrabne teksty dobrze komponują się z wyrazistymi, graficznymi, energicznymi ilustracjami. Spodobał nam się dobór kolorów, fantazyjność wzorów i figlarność zabawnych szczegółów, a także dobre rozwiązanie typograficzne.
Popracować można by nad niewielkim zróżnicowaniem postaci i przytłaczającym w skali całego projektu wypełnieniem stron. Niewielkie zróżnicowanie charakteryzuje też ogólna koncepcja projektu – strona po stronie to kolejne wcielenie jednego pomysłu, co nie sprzyja dynamice książki.

 

 

Wyróżnienie: „Grandpa’s Fantastic Garden” Wei Fu

 

 

 

Gdyby w konkursie Jasnowidze nagradzane były wyłącznie ilustracje, „Grandpa’s Fantastic Garden” prawdopodobnie dostałby pierwszą nagrodę. Na szczególną uwagę zasługuje znakomity warsztat Wei Fu. Artystce udało się stworzyć skomplikowany, nastrojowy, subtelny świat, który zaprasza czytelnika do eksploracji urokliwych szczegółów.
Do wad projektu należy brak rozwiązań typograficznych – w obrębie ilustracji nie przewidziano miejsca na tekst. Nasze wątpliwości budzi również sama historia, która sprawia wrażenie pretekstowej, tekst jakościowo kontrastuje wręcz z koncepcją wizualną.

 

 

źródło: dwiesiostry.pl

 

Kategorie: Nagrody