Bookowisko oraz nowa wystawa w Galerii Prozy

Bookowisko oraz nowa wystawa w Galerii Prozy

Przegląd

W pierwszej połowie kwietnia w klubie Proza czekają nas dwa duże wydarzenia: Bookowisko i otwarcie nowej wystawy w Galerii Prozy. Ponadto mamy do wyboru liczne wieczory filmowe i teatralne improwizacje. Znajdzie się także coś ciekawego dla wszystkich zainteresowanych grafiką i komunikacją wizualną.

Wszyscy fani książek (zwłaszcza kupowania ich w świetnych cenach!) powinni koniecznie zaplanować wizytę na najbliższym Bookowisku, które odbędzie się w sobotę 13 kwietnia od 11.00 do 15.00 w Przejściu Garncarskim na wrocławskim Rynku. Bookowisko to dobrze już znana wrocławianom inicjatywa otwartego dla wszystkich kiermaszu książek, który kilka razy w roku organizowany jest przez Wrocławski Dom Literatury w Przejściu Garncarskim. Tu każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie fantastyki, kryminałów, powieści sensacyjnych i obyczajowych, poezji, książek dla dzieci czy albumów. Wraz z nadejściem wiosny Bookowisko wraca do formuły plenerowej i ponownie na pół dnia zmieni Przejście Garncarskie w ulicę książek. Jeśli szukacie lektur wyjątkowych, publikacji, których nie znajdziecie w sieciowych księgarniach albo książek nawet za kilka złotych, nie możecie przegapić tej edycji! W Bookowisku może wziąć udział każdy, zarówno jako kupujący, jak i jako sprzedający. To doskonały sposób, by odświeżyć swoją domową biblioteczkę oraz zrobić w niej miejsce na nowe tytuły. Jeśli chcecie dołączyć do grona sprzedających – koniecznie zarezerwujcie sobie wcześniej miejsce. W tym celu wystarczy wysłać maila na adres: a.matkowska@domliteratury.wroc.pl (w treści podajcie: imię i nazwisko, numer kontaktowy oraz szacowaną liczbę książek do sprzedaży). Warto się pospieszyć, bo liczba miejsc dla sprzedawców jest ograniczona. Wystawianie książek jest całkowicie bezpłatne. Wrocławski Dom Literatury zapewnia wystawcom przestrzeń i stoiska pod namiotami przed wejściem do Klubu Proza. Dla wszystkich odwiedzających Bookowisko, by poszperać w książkach oczywiście wstęp wolny.

Jeszcze tego samego dnia, w sobotę 13 kwietnia o 19.00, w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie wernisaż nowej wystawy w Galerii Prozy pt. „Północ. Przypowieści”. Tym razem na ścianach kameralnej galerii zawisną ilustracje Alicji Rosé – poetki, ilustratorki i tłumaczki. Za ilustracje do książki „Ten i tamten” Magdaleny Tulli (Oficyna Wydawnicza Wilk&Król) otrzymała Warszawską Nagrodę Literacką a „Kocia książka” z jej ilustracjami nominowana była do nagrody Najpiękniejsza Książka Roku 2015 przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Alicja Rosé przekłada wiersze i eseje z języka angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, norweskiegp. Publikowała m.in. w „Kulturze Liberalnej”, „Zeszytach Literackich”, „Wierszach w metrze”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przekroju”, „Lighthouse Journal”, „Carteggi Letterari”, „Twórczości” i „Więzi”, a jej przekłady literatury norweskiej ukazały się w „Czasie Literatury” oraz „Dekadzie”.

„Północ. Przypowieści” to ilustrowany tom wierszy, który powstał w trakcie czteroletnich podróży po krajach skandynawskich i bałtyckich. Jak mówi autorka: „Książka jest próbą zrozumienia, co to znaczy być Europejczykiem dzisiaj. Kiedyś centrum Europy to były Ateny (a może Jerozolima, jak pragnie Lew Szestow). Później Rzym, Paryż. A dzisiaj? Niekoniecznie Bruksela. I co spaja Europę, co stanowi o jej europejskości? Postrzega się Europę często na osi Wschód – Zachód. Chciałam zobaczyć inną Europę, odwrócić oś na Północ – Południe. Widzę początek Europy na Południu – zarówno judaizm, chrześcijaństwo, jak i myśl filozoficzna – narodziły się na Południu. Ciekawa byłam, co się dzieje na Północy. Odkryłam, że są miejsca, gdzie jeszcze należy czuć pokorę wobec przyrody. Motywem przewodnim książki jest woda – poświęciłam cykl wierszy, których tytuły wzięły się od nazw jezior bądź rzek. Wiersze są zapisem mojej wędrówki, przemyśleń, spotkań. Ilustracje są dokumentacją prawdziwych sytuacji. W podróży robiłam szkice ludzi nad jeziorem, na plaży, skaczących do morza, przytulonych w słońcu nad wodą, nagich w saunie. Potem przez kilka miesięcy pracowałam nad ilustracjami na rezydencji artystycznej Serlachius w Finlandii, gdzie na koniec otworzyłam wystawę”. Książka ukaże się w maju nakładem wydawnictwa Znak.
Wystawę w klubie Proza będzie można oglądać od 13 kwietnia do 23 maja. Kuratorką jest Katarzyna Śmigielska, we współpracy z Jagodą Malanin. Podczas wernisażu 13 kwietnia o 19:00 będzie można wysłuchać także recitalu gitarzysty klasycznego Karola Woźniaka. Wstęp wolny.
Przed tą artystyczną sobotą warto wybrać się do Prozy także w czwartek 11 kwietnia o 18.00, by uczestniczyć w przeglądzie prac studentów grafiki Uniwersytetu SWPS, w ramach którego organizatorzy będą wyjaśniać, uwrażliwiać i pokazywać, na czym polega rola projektanta komunikacji wizualnej. W programie także dyskusja z udziałem przedstawicieli sektora naukowego, artystycznego, miejskiego i rynkowego. Wstęp wolny.

Kino i teatr w Prozie

W pierwszej połowie kwietnia czekają nas aż pięć pokazów filmowych oraz dwie gościnne improwizacje teatralne. Tradycyjnie w każdą niedzielę i poniedziałek odbywają się pokazy Kina w Prozie. W niedzielę 7 i 15 kwietnia o 19.00 czekają nas kolejne seanse z cyklu „Laureaci Oscarów”, czyli film, który został doceniony Oscarem w dowolnej kategorii. 8 i 15 kwietnia o 19.00 odbędą się natomiast „Filmowe poniedziałki”, podczas których jak co tydzień obejrzymy film niespodziankę połączony z dyskusją. Kto chce poznać przed seansami tytuły wyświetlanych filmów, powinien zapisać się do newslettera na stronie Wrocławskiego Domu Literatury www.domlitertaury.wroc.pl. Dodatkowo we wtorek 9 kwietnia o 19.00 można wybrać się na drugą odsłonę pokazów filmów dokumentalnych o Dolnym Śląsku „Dolny Śląsk pełen historii” zrealizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu we współpracy z TVP3. Na wszystkie seanse filmowe w Prozie wstęp jest wolny.
W najbliższym czasie na scenie Prozy zobaczymy dwie gościnne improwizacje teatralne. Już 6 kwietnia o 19.00 odbędzie się „Impronoc wiosenna”. Trzygodzinny maraton śmiechu zapewnią Improwizowane Poniedziałki, czeska grupa Paletaci oraz debiutujący Improwertycy. Bilety w cenie 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy) będą do nabycia w klubie Proza tuż przed spektaklem.
Niecały tydzień później, 12 kwietnia o 20.00 możemy się wybrać na komediowy spektakl teatru irga. Przestawienie będzie w pełni improwizowane i tworzone na scenie na oczach widza. Można je będzie zobaczyć tylko ten jeden raz! Inspiracją do stworzenia komedii będą fragmenty popularnych seriali. Bilety w cenie 20 zł można kupić na facebook.com/irga.impro oraz goout.net.

Kategorie: Wydarzenia