Wiedza o ziołach w praktyce

Przegląd

Książka pt. „Zioła w kuchni. Dla zdrowia, pogody ducha i witalności”, wydana nakładem Edycji Świętego Pawła, to praktyczny poradnik, przydatny w każdym domu. Jego autorka Holly Bellebuono zachęca do powrotu do kuchennej medycyny, a tym samym do odzyskania władzy nad własnym zdrowiem.


Istotę prezentowanej pozycji stanowi zastosowanie ziół w praktyce. I myliłby się ten, kto szukałby tu wyłącznie encyklopedycznej wiedzy o ziołach. Autorka idzie dużo dalej. Opisuje szerokie działanie i właściwości konkretnych ziół. Zarówno tych rozpoznawalnych powszechnie, jak i mniej znanych, bardziej egzotycznych, jak np. hyzop, pysznogłówka, kocimiętka czy ogórecznik. Ale zawsze jest to czynione w odniesieniu do ich dobroczynnych właściwości na ludzki organizm.
Bo zioła mogą łagodzić stres i uczucie lęku, ułatwiają trawienie, niwelują różnego rodzaju zaburzenia, wzmacniają odporność, mają korzystny wpływ na samopoczucie i dodają energii. Szkopuł w tym, by wiedzieć które i do czego użyć. I jak to zrobić, by przy tym było smacznie (bo któż z nas nie lubi dobrze zjeść!).

Tu w sukurs przychodzi nam Holly Bellebuono, wytrawna, bo z wieloletnim doświadczeniem zielarka, której pasją stało się promowanie idei dbania o zdrowie w zgodzie z naturą. Zamiast więc sięgać po raz kolejny po tak popularne medykamenty, które często nie przynoszą pożądanego efektu, skorzystajmy z wiedzy, którą dzieli się ona z nami. Pozycja nie dość, że odczarowuje tajemniczy świat ziół, jest też skarbnicą dobrych inspiracji. Autorka hojnie dzieli się z czytelnikami przepisami, swoimi i zaczerpniętymi od ponad dwudziestu szefów kuchni, które w większości przetestowała na swoich najbliższych. Przy okazji udowadniając, że kuchenna medycyna to zarówno pyszne potrawy, jak i ziołowe lekarstwa.

Książka składa się z trzech części. W pierwszej – „Zdrowe dodatki” znajdziemy przepisy m.in. na octy, oleje i pesto czy miody, syropy i eliksiry. W drugiej – „Pożywne napoje” – np. na ziołowe herbatki, napary i odwary. W trzeciej – „Lecznicze jedzenie” – m.in. na pożywne śniadania i dania główne, a także słodkie przekąski. Jest ich aż 157!

 

zamów książkę TUTAJ

Kategorie: Hobby i Poradniki