Rozpoczyna się 6. sezon spacerów literackich w Krakowie

Rozpoczyna się 6. sezon spacerów literackich w Krakowie

Przegląd

Spacery literackie  będą organizowane organizowane przez Kraków Miasto Literatury UNESCO w ostatnie soboty każdego miesiąca od marca do października. W tym roku cykl spacerów literackich został wzbogacony o nową formułę – literackie wyjazdy poza Kraków.

Wśród prowadzących m.in.. Anna Hojwa, Agnieszka Konior, Łucja Malec-Kornajew.Szósty sezon spacerów literackich, zgodnie z ubiegłoroczną tradycją, zainaugurowany zostanie w Światowy Dzień Poezji – 21 marca – szlakiem Wisławy Szymborskiej.

W tegorocznym programie spacerów literackich nie zabraknie szlaków, które cieszyły się sporym zainteresowaniem uczestników w ubiegłych latach. Będą to spacery śladami: Haliny Poświatowskiej (marzec), Młodej Polski (kwiecień) czy Tadeusza Boya-Żeleńskiego (czerwiec).

Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy specjalny spacer skierowany do najmłodszych czytelników. W tym roku pojawi się również sporo nowości. Majowy spacer poświęcony będzie Henrykowi Sienkiewiczowi. W lipcu poszukiwać będziemy krakowskich śladów innego wielkiego twórcy – Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). We wrześniu zaś skupimy się na postaci ikony polskiej publicystyki – Jerzym Turowiczu. Obowiązkowym punktem na tym szlaku będzie redakcja „Tygodnika Powszechnego” przy ulicy Wiślnej. Październikowa jesienna atmosfera sprzyja zadumie, w związku z tym udamy się na Cmentarz Salwatorski by wspominać literatów, którzy zostali tam pochowani, m.in. Kornela Filipowicza, Stanisława Lema, Jerzego Harasymowicza, czy Leszka Aleksandra Moczulskiego. Nostalgiczny nastrój dopełnią utwory wybranych twórców.

W tym roku cykl spacerów literackich został wzbogacony o nową formułę – literackie wyjazdy poza Kraków. Pierwszy z nich odbędzie się w sierpniu i będzie poświęcony Czesławowi Miłoszowi. Rozpoczniemy od zwiedzenia krakowskiego mieszkania Noblisty przy ulicy Bogusławskiego, by stamtąd udać się do Dworku w Goszycach. Poeta znalazł tam schronienie po wyprowadzce z Warszawy w 1945 roku. W trakcie drugiego z wyjazdów będziemy poznawać literackie szlaki w stolicy Tatr – Zakopanem. W programie m.in. wizyta w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Willi Literatów „Astoria” (gdzie Wisławę Szymborską zastała wiadomość o otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla) oraz spacer szlakiem Witkacego. W trakcie podróży przewidziana jest także projekcja filmów o literackim Krakowie.Wstęp na wszystkie spacery (poza wyjazdem do Zakopanego) jest wolny, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Wszystkich chętnych do udziału w spacerze szlakiem Wisławy Szymborskiej 21 marca prosimy o wysyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona, więc nie warto zwlekać!

 

Szczegółowy harmonogram spacerów 

 

 

za miastoliteratury.pl

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Kraków