Zmarł poeta W.S. Merwin

Przegląd

W wieku 91 lat zmarł W.S. Merwin, amerykański poeta, eseista i tłumacz, autor ponad 20 oryginalnych tomów poetyckich. O śmierci pisarza poinformował  jego wydawca, Copper Canyon Press.

W 1948 ukończył Princeton University, ukończył także kursy języków romańskich. W latach 50. podróżował po Europie – mieszkał na Majorce, w Londynie i na południu Francji. W 1952 wydał pierwszy tom poetycki, A Mask for Janus. W 1956 roku powrócił do Stanów Zjednoczonych.

W latach 1967–1970 powstawały tomiki (The Lice i The Carrier of Ladders), w których Merwin przeciwstawiał się polityce zagranicznej USA i protestował przeciwko wojnie w Wietnamie. W 1971 za The Carrier of Ladders poeta otrzymał Nagrodę Pulitzera.

W 1976 roku rozpoczął naukę u mistrza buddyzmu zen, Roberta Aitkena. Merwin zamieszkał wtedy na Hawajach i zaangażował się w działania na rzecz ochrony środowiska, co znalazło odzwierciedlenie w jego kolejnych tomikach, m.in. The Compass Flower (1977), Opening the Hand (1983) i The Rain in the Trees (1988).

Wśród wielu tłumaczeń Merwina znalazły się m.in. sanskrycka poezja miłosna, Pieśń o Rolandzie, haiku Buson Yosa, Czyściec Dantego, dramaty Lorki i Eurypidesa oraz wiersze Nerudy czy Mandelsztama.

W 2013 roku Merwin został pierwszym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Merwin W.S.