Obciążenie czy zobowiązanie?

Przegląd

Dr Wanda Półtawska to w środowisku katolickim człowiek legenda. Ofiara eksperymentów medycznych w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, uzdrowiona z choroby nowotworowej za wstawiennictwem św. Ojca Pio, przyjaciółka Jana Pawła II . Bezkompromisowa i autentyczna w swych poglądach, do bólu szczera i prawdziwa.


„Genealogia divina. Boże pochodzenie człowieka” to jej najnowsza pozycja, która wyszła nakładem Edycji Świętego Pawła . Autorka porusza w niej współczesne problemy etyczno-moralne, dając jasne odpowiedzi i precyzyjne wskazówki, jak postępować, by zachować w sobie godność dziecka Bożego. Jedną z zajmujących ją kwestii są błędy najczęściej popełniane w relacjach damsko-męskich, które bezceremonialnie obnaża.

„Genealogia divina” to lektura dla tych, którzy chcą sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką kobietą i jakim mężczyzną chcą być, zatroskanych o prawidłowe relacje, pielęgnujących związki i dbających o ich trwałość. Bo – jak podkreśla autorka – „trzeba, żeby każdy z was myślał nie o swojej przyjemności, ale jak sprawić radość tej drugiej osobie. Zadaniem żony jest uszczęśliwić męża – i wzajemnie. «Miłość bez uczynków martwa jest»” (s. 368).
Dr Półtawska, podkreślając Boże pochodzenie człowieka, pokazuje, jak budować dobre relacje przed, a później już w małżeństwie. Nie boi się przy tym podejmowania trudnych, a często kontrowersyjnych kwestii. Jaki jest sens ludzkiej płciowości? Jakie jest znaczenie aktu seksualnego? Jakie skutki dla miłości i małżeństwa ma antykoncepcja? – to tylko niektóre z nich, bo oczywiście jest ich dużo więcej. Autorka podejmuje też m.in. zagadnienia wstydliwości, powołania do rodzicielstwa oraz kondycji współczesnych małżeństw. Bez owijania w bawełnę pokazuje błędy najczęściej popełniane w relacjach między kobietą a mężczyzną i radzi, jak postępować, by się nie sparzyć. W swoich rozważaniach dochodzi do sedna problemu i proponuje jego rozwiązanie w duchu etyki chrześcijańskiej. A swoje wnioski popiera przykładami z wieloletniej praktyki lekarskiej i dydaktycznej.
Książka stanowi zapis wykładów przeprowadzonych przez dr Wandę Półtawską dla bielskiego oddziału Instytutu Teologii Rodziny w roku akademickim 2012/2013. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą sobie odpowiedzieć na pytanie, kim – w świetle nauczania Kościoła i Jana Pawła II – jest kobieta i kim mężczyzna, na czym polega ich godność.

 

więcej tutaj 

 

 

Kategorie: Edukacja