Kto złamał szyfr Enigmy?

Przegląd

26 lutego ukaże się książka Deromota Turinga (bratanka słynnego Alana Turinga) „X, Y, Z prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy.

 

Gdy pod koniec 1932 r. oficer francuskiego wywiadu fotografował w łazience belgijskiego hotelu wykradzione instrukcje Enigmy, nie wiedział, że już kilka tygodni później polscy matematycy będą odczytywali tajne depesze III Rzeszy. I że położą fundament pod przyszłą działalność ośrodka Bletchley Park oraz oznaczoną kryptonimem „X, Y, Z” współpracę Francji, Wielkiej Brytanii i Polski.

X, Y, Z pokazuje, jak wywiady państw alianckich współdziałały przy złamaniu szyfrów Enigmy, jak pod nosem Niemców polscy kryptoanalitycy kontynuowali swą pracę na terenach kontrolowanych przez rząd Vichy, a potem w Wielkiej Brytanii, i jak później wspierali tajne służby Jego Królewskiej Mości, przyglądając się pierwszym krokom Związku Radzieckiego w zimnej wojnie.

Ludzie tworzący X, Y, Z byli oryginałami i ekscentrykami, którzy dostali się w potężne tryby historii. Oto opowieść o nich.

 

Autor będzie gościć w Polsce 1 – 4 marca w Poznaniu na Poznańskich Targach Ksiązki oraz w Przystanku Histori  5-7 marca w Warszawie.

 

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis