Klub Proza: Wojciech Tochman, Ewa Lipska i Teatr na faktach

Klub Proza: Wojciech Tochman, Ewa Lipska i Teatr na faktach

Przegląd

W najbliższych dniach w klubie Proza odbędą się dwa ważne spotkania literackie. W rozmowie z Ewą Lipską – jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek – będziemy mieli okazję uczestniczyć w ramach Salonu Silesiusa. Natomiast gościem autorskiego cyklu Irka Grina „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” będzie znakomity polski reportażysta Wojciech Tochman.

Spotkanie z Ewą Lipską odbędzie się w środę 20 lutego o 19.00 i zainauguruje tegoroczną odsłonę cyklu „Salon Silesiusa” prowadzonego przez profesora Andrzeja Zawadę – przewodniczącego jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Ewa Lipska jest jedną z najważniejszych i najwybitniejszych poetek współczesnych, należąca do generacji Nowej Fali. Jest także autorką tekstów piosenek i felietonistką oraz współzałożycielką i redaktorką kilku pism (m.in. miesięczników „Pismo”, „Kraków”). Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką, w tym Nagrodą Literacką Gdynia za tomik „Pogłos” i przyznaną w styczniu tego roku Nagrodą im. Jerzego Turowicza za tomik „Pamięć operacyjna”. Tematem rozmowy w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) będą książki poetyckie Ewy Lipskiej, ale też wydana w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego korespondencja poetki ze Stanisławem Lemem pt. „Boli tylko, gdy się śmieję…”. Wstęp wolny.

W piątek 22 lutego o 19.00 gościem Irka Grina w ramach cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” będzie wybitny polski reportażysta Wojciech Tochman. Pretekstem do spotkania będzie jego najnowsza książka „Pianie kogutów, płacz psów”, która z końcem lutego ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. We Wrocławiu o reporterskiej opowieści poświęconej współczesnej Kambodży porozmawiamy więc przedpremierowo, będzie to także pierwsza okazja do zakupienia tej książki. Wojciech Tochman debiutował jeszcze jako licealista w tygodniku „Na Przełaj” (1987) reportażem o szkolnej szatni. Do pracy w dziale reportażu „Gazety Wyborczej” zaprosiła go w 1990 roku Hanna Krall. Wraz z Lidią Ostałowską, Beatą Pawlak, Mariuszem Szczygłem, Jackiem Hugo-Baderem i kilkoma innymi znakomitymi autorami – pod kierunkiem Małgorzaty Szejnert, która przejęła od Krall reportaż w „Gazecie” – tworzył jedną z najbardziej wyrazistych grup reporterskich w historii polskiej prasy. W tym czasie, na zaproszenie Ryszarda Kapuścińskiego, uczestniczył również w międzynarodowych warsztatach Mistrza, zorganizowanych przez Open Society Institute (1997–1998). Podczas pracy w „Gazecie Wyborczej” wydał dwie książki: „Schodów się nie pali” (2000) i „Jakbyś kamień jadła” (2002). Po formalnym odejściu z „Gazety” w 2004 roku opublikował kolejno następujące pozycje: „Córeńka” (2005), „Wściekły pies” (2007), „Bóg zapłać” (2010), „Dzisiaj narysujemy śmierć” (2010), „Eli, Eli” (2013), (wspólnie z Katarzyną Boni) „Kontener” (2014) oraz (wspólnie z Mariuszem Szczygłem) „Krall” (2015). Jest dwukrotnym finalistą Nagrody Literackiej Nike, finalistą prestiżowej francuskiej Prix RFI „Témoin du Monde” oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, a także laureatem Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie. Jego książki zdobyły uznanie za granicą i doczekały się przekładów na kilkanaście języków, m.in. angielski, francuski, włoski, hiszpański, niderlandzki, rosyjski, słowacki i czeski. Wstęp na spotkanie w klubie Proza jest wolny.

W dniach 15–16 lutego klub Proza będzie gościć przegląd teatru dokumentalnego „Teatr na faktach”, który odbywa się w dniach od 14–16 lutego w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. W piątek i sobotę (15–16.02) o 21.30 w Prozie odbędą się czytania performatywne „Teatr na faktach: praca w toku”, podczas których usłyszymy fragmenty scenariuszy, urwanych rozmów, dopiero co otwartych wątków opowieści, zaczątków spektakli i tematów, które nie mogły jeszcze zostać zaprezentowane w ostatecznej formie. Czytać będą: Aleksandra Białek, Mateusz Brodowski, Maciej Konarski, Henryk Mazurkiewicz, Katarzyna Płaskowicz, Sara Sulej. Wstęp wolny. Ponadto warto pamiętać, że w dniach 14–16 luty klub Proza jest oficjalnym klubem festiwalowym przeglądu „Teatr na faktach”.

W niedzielę 17 lutego tradycyjnie czeka nas kolejny seans filmowy z cyklu „Laureaci Oscarów”. Co tydzień mamy okazję zobaczyć w Prozie jedną z produkcji nagrodzoną Oscarem w którejkolwiek kategorii. Pokaz odbywa się o 19.00, wstęp wolny. Co tydzień odbywają się także „Filmowe poniedziałki”, na najbliższy zapraszamy 18 lutego o 19.00. W tym cyklu czeka nas z kolei pokaz filmu niespodzianki połączony z dyskusją o kinie. Wstęp wolny. Kto chce poznać przed seansami tytuły filmów wyświetlanych w Prozie, powinien zapisać się do newslettera na stronie Wrocławskiego Domu Literatury www.domlitertaury.wroc.pl

Kategorie: Wydarzenia