José Saramago – Rozterki śmierci

Przegląd

Powieść, przesycona Saramagowskim humorem i ironią, jest prawdziwą ucztą literacką.

5 lutego do księgarń trafi książka najpopularniejszego na świecie pisarza portugalskiego, José Saramago – Rozterki śmierci! Tematem, tej wybitnej i wspaniale napisanej powieści jest śmierć; jej zaskakująca decyzja daje autorowi pretekst do rozważań o życiu, miłości, sensie naszego istnienia oraz kondycji współczesnego człowieka. Rozterki śmierci José Saramago to przykład twórczości literackiej o nieprzeciętnej wartości i problematyce, która nigdy nie traci na aktualności.

Znienawidzona przez ludzkość, sfrustrowana śmierć postanawia porzucić swoje zajęcie. To zaskakujące wydarzenie początkowo wydaje się błogosławieństwem, szybko jednak odsłania skomplikowane zależności pomiędzy Kościołem, Państwem i zwykłym codziennym życiem.

Śmierć, jako punkt wyjścia i główny bohater powieści, daje autorowi pretekst do rozważań przede wszystkim o życiu, miłości, sensie – lub jego braku – naszego istnienia, o kondycji współczesnego człowieka.

José Saramago, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1998 r. i najpopularniejszy na świecie prozaik portugalski, sławę zdobył dopiero w sześćdziesiątym roku życia swoją trzecią powieścią Baltazar i Blimunda, nagrodzoną prestiżową nagrodą portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodą Literacką Miasta Lizbona.

Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się dotychczas: Baltazar i Blimunda, Wszystkie imiona, Rok śmierci Ricarda Reisa, Kamienna tratwa, Historia oblężenia Lizbony, Kain, Miasto ślepców, Ewangelia według Jezusa Chrystusa, Podwojenie, O malarstwie i kaligrafii oraz Podróż słonia.

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis