Wykład prof. Rity Felski we Wrocławiu!

Wykład prof. Rity Felski we Wrocławiu!

Przegląd

Pracownia Literatury po 1989 roku (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego) i Specjalizacja Przekładowa (Instytut Filologii Polskiej UAM, Poznań) zapraszają na wykład prof. Rity Felski (University of Virginia), wybitnej amerykańskiej krytyczki i teoretyczki literatury.

Wykład pod tytułem „Hooked. Art and Attachment” („Uzależnieni. Sztuka i przywiązanie”, opracowany na podstawie nowej, nieopublikowanej jeszcze książki autorki).

7.12 (piątek) o godz. 17.30

sala Nehringa (czytelnia biblioteki BIFP)

Instytut Filologii Polskiej, pl. Nankiera 15

Wykład będzie tłumaczony symultanicznie. Wstęp wolny

Rita Felski urodziła się w Birmingham, w rodzinie emigrantów (ojciec Polak, matka Czeszka). Pracowała na uniwersytetach w Australii, Stanach Zjednoczonych, ostatnio też w Danii. Zajmowała się krytyką feministyczną, pojęciami modernizmu, postmodernizmu i awangardy, fenomenem odbioru literatury i literackiej krytyki. Jest autorką między innymi takich książek, jak: “Beyond Feminist Aesthetics: Feminist Literature and Social Change” (1989), “Gender of Modernity” (1995), “Doing Time: Feminist Theory and Postmodern Culture” (2000). Ostatnia pozycja w jej dorobku – “The Limits of Critique” (2015) – traktuje o podejrzliwości jako zasadniczej dzisiaj przesłance krytycznej lektury. W „Literaturze w użyciu” (jedynej jak dotąd, staraniem Specjalizacji Przekładowej z Poznania, przetłumaczonej na polski książce) mówi o sobie, że sama jest czytelniczką nastawioną na „tak”. 

Pracownia Literatury Polskiej po 1989 roku przy Instytucie Filologii Polskiej UWr została powołana w 2005 r. z myślą o literaturoznawcach – krytykach, historykach i teoretykach – oraz badaczach literatury i kultury współczesnej z innych dyscyplin humanistycznych. W ramach swoich działań organizujemy seminaria, konferencje, wykłady, spotkania związane ze współczesną literaturą i nowymi metodologiami krytyki oraz badań literackich.  Pracownia jest otwarta także dla studentów i młodych pracowników nauki.

Gorąco zachęcamy do udziału!

 

Kategorie: Wydarzenia