Wojenne wspomnienia i rodzinne tajemnice w kobiecej sadze „Portret rodzinny” Jenny Blum

Przegląd

Nakładem wydawnictwa Szósty Zmysł ukazała się właśnie powieść „Portret rodzinny” Jenny Blum – historia idealna dla miłośników sprawnie napisanych powieści historycznych, które łączą w sobie wielkie tajemnice, rodzinne dramaty i miłość. Choć autorka porusza trudną tematykę, jaką są czasy II Wojny Światowej, to jednak czytelnicy doceniają „Portret” za prostotę, potężną dawkę wzruszeń i bardzo dobrze poprowadzoną historię.


„Portret rodzinny” to bestseller New York Timesa, bestseller Boston Globe i zwycięska książka Ribalow Prize w 2005 roku.  Przeczytajcie i przekonajcie się, dlaczego świat tak doskonale przyjął tę książkę.

Portret rodzinny
Jenna Blum

Anna Schlemmer przez pięćdziesiąt lat odmawiała rozmowy o swoim życiu w Niemczech w czasie trwania Drugiej Wojny Światowej. Jej córka, Trudy, miała zaledwie trzy lata, gdy razem z matką zostały ocalone przez amerykańskiego żołnierza, z którym zamieszkały w Minnesocie. Jedynym dowodem przeszłości jest stara fotografia: rodzinny portret Anny, jej córki i nazistowskiego porucznika z obozu koncentracyjnego Buchenwald.
Dręczona swoim pochodzeniem, Trudy – pracująca jako profesor historii niemieckiej – zaczyna grzebać w przeszłości, aż w końcu odkrywa dramatyczną i rozdzierającą serce prawdę o życiu jej matki.
Łącząc ze sobą namiętną, skazaną na klęskę miłość, realistyczną wizję życia podczas wojny i przejmujący dramat między matką a córką, „Portret rodzinny” jest głęboką eksploracją tego, co przetrwaliśmy i dowodem na ciążące na nas wstydliwe dziedzictwo.

Pierwsza książka Jenny Blum, „Portret rodzinny”, jest jednocześnie mocna i subtelna w swoim przekazie… Niesamowicie wiarygodna… Wciągająca opowieść o dwóch kobietach, które dźwigają na swoich ramionach ogromne brzemię i niemożliwe do wymazania z pamięci wspomnienia.

„The Boston Globe”

Prosta metaforyka Blum jest przerażająca i onieśmielająca, nadając znanym obrazom nazistowskiej zbrodni nową, wielką moc. To niesamowity debiut, od którego włosy na karku stają dęba.

„Publishers Weekly”

Ta opowieść stawia przed nami naglące pytanie: „Co ty byś zrobił?” Pomógłbyś ciemiężonym, zmówiłbyś się z wrogiem, czy sprzedałbyś swoją duszę, żeby nakarmić dziecko? Jenna Blum umie zadawać pytania. Przez cztery lata pracowała jako dziennikarka dla Fundacji Shoah Stephena Spielberga, dokumentując doświadczenia ocalałych z Holokaustu.

Niezależny recenzent

Potęga tej książki leży w kontroli nad emocjonalną i moralną szarą strefą znajdującą się między heroizmem a współpracą z wrogiem… „Portret rodzinny” rzuca w nas prowokacyjnymi pytaniami o niejednoznacznym pojmowaniu winy.

„San Francisco Chronicle”

Tej książki nie da się odłożyć… poparta faktami… przekonująca.

„Milwaukee Journal Sentinel”

Tematy miłości, poświęcenia i sekretów rodzinnych są sercem potężnej debiutanckiej powieści Blum.

„Jewish Book World”

Byłam pod ogromnym wrażeniem książki Jenny Blum. Jest potężną wizją okropnych zdarzeń, poruszająca i przekonująca… Niezwykła debiutancka powieść, z niezapomnianymi postaciami i wyróżniającą się niesamowitą kontrolą nad strukturą, efektownie łącząca przeszłość i teraźniejszość.

Penelope Lively, autorka „Moon Tiger”

 

KUP KSIĄŻKĘ: TUTAJ

 

Kategorie: Literatura